Andrzejki – dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów

Data: 19-11-2013 r.

W wielu szkołach w ostatnich dniach listopada organizuje się zabawy andrzejkowe. Dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, jeżeli impreza ma miejsce na terenie placówki. Nie ma znaczenia czy odbywa się ona w trakcie lekcji czy w czasie, w którym nie odbywają się zajęcia.

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla uczniów i dla nauczycieli przebywających na terenie szkoły wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły (art. 39 ust. 1 pkt 5 Ustawa o systemie oświaty). Jeżeli zgadza się on na zorganizowania zabawy andrzejkowej, musi zadbać o zniwelowanie wszelkich zagrożeń. To szczególnie ważne podczas zabawy andrzejkowej, kiedy do wróżb wykorzystywane są zapalne świece oraz duże ilości papieru.

Bezpieczna zabawa – obowiązki dyrektora szkoły

Dyrektor szkoły odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa dla nauczycieli i uczniów nie musi brać na siebie wszystkich zadań związanych z organizacją zabawy andrzejkowej. Ustawa o systemie oświaty pozwala na przeniesienie części obowiązków organizacyjnych na radę rodziców. Warunkiem jest jednak dobrowolność – dyrektor szkoły nie może nałożyć na nią obowiązków, jeżeli nie ma woli ich przyjęcia (art. 54 ust 1 ustawa o systemie oświaty). W sytuacji, gdy rada rodziców uzna, iż odpowiedzialność za uczniów uczestniczących w zabawie jest zbyt duża i nie sprosta zadaniu zapewnienia im pełnego bezpieczeństwa, dyrektor szkoły może podjąć decyzję o rezygnacji z imprezy. Podkreśla się jednak, że nie jest dopuszczalna sytuacja, w której dyrektor szkoły narzuca na radę rodziców dodatkowe obowiązki i nie daje jej prawa do odmowy.

Regulamin imprezy – zasady ustala dyrektor szkoły

Jeżeli przed terminem imprezy rada rodziców przygotuje jej regulamin, to dyrektor szkoły będzie miał możliwość zweryfikowania w jakim stopniu jest ona przygotowana i kompetentna do zapewnienia bezpieczeństwa dla uczniów i dla nauczycieli. Dyrektor szkoły powinien zwrócić szczególną uwagę na podział obowiązków dla nauczycieli i rodziców oraz katalog czynności zakazanych, których dopuszczenie się przez uczniów będzie karane. Podejmując decyzję o ostatecznym zaakceptowaniu regulaminu dyrektor szkoły musi pamiętać, że w razie wypadku, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niewłaściwe zabezpieczenie imprezy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29918 )
Array ( [docId] => 29918 )

Array ( [docId] => 29918 )