Za brak opieki nad uczniem nauczycielowi grozi kara dyscyplinarna

Data: 15-11-2013 r.

Częstym błędem popełnianym przez nauczycieli jest pozostawianie uczniów bez opieki. Większość nauczycieli respektuje zasadę by nie wychodzić z sali lekcyjnej podczas zajęć. Najczęściej opieka jest niewystarczająca podczas zajęć organizowanych przez szkołę np. wyjść do kina, zimowisk, uroczystości szkolnych. Za brak nadzoru nauczyciel ponosi odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.

W czasie uroczystości szkolnych takich jak np. Andrzejki, zwykle panuje zamieszanie. Nauczyciele czują się swobodniej i mają uśpioną czujność. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy uroczystości dotyczą więcej niż jednej klasy, wymagane jest poruszanie się po szkole, np. giełda podręczników, spotkania opłatkowe, apele, akademie, ślubowanie klas pierwszych. Tymczasem organizując jakiekolwiek zajęcia czy uroczystości – dyrektor planuje opiekę nauczycieli dla każdej grupy uczniów.

Nauczyciele wyznaczeni do sprawowania opieki odpowiadają za bezpieczeństwo przydzielonych im uczniów. Pomimo, że zadanie zapewnienia opieki jest wówczas utrudnione – w razie wypadku nauczyciel będzie pociągnięty do odpowiedzialności i żadne tłumaczenia o utrudnieniach go z tego nie wytłumaczą i nie usprawiedliwią.

Niewystarczający nadzór podczas wycieczek, zimowisk

Problem niewystarczającej opieki nad uczniami dotyczy także wycieczek szkolnych. Nauczyciel wyjeżdżając z klasą odpowiada za bezpieczeństwo uczniów podczas trwania wycieczki. Należy pamiętać, że podczas imprez i wycieczek szkolnych, nie wolno dawać uczniom „czasu wolnego”, kiedy to nauczyciel pozwala uczniom spędzić czas bez opieki, np. w celu zrobienia zakupów. Gdyby w tym czasie któremukolwiek z dzieci coś się stało – nauczyciel byłby pociągnięty do odpowiedzialności, a konsekwencje byłyby poważne. Za niewłaściwy nadzór grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.

Podczas wycieczek z młodzieżą – nadzór przez 24 h

Najtrudniejsze pod względem zapewnienia wystarczającego nadzoru są wyjazdy kilkudniowe z młodzieżą. Nauczyciele opiekujący się uczniami muszą pełnić opiekę 24 godziny na dobę. Dlatego na takich wycieczkach wymagana jest większa liczba opiekunów. Jeśli w nocy wydarzy się coś złego, np. uczeń wyjdzie z budynku lub wpuści do środka kogoś z zewnątrz i dojdzie do wypadku – do odpowiedzialności zostaną pociągnięci opiekunowie wycieczki. Nie będzie wytłumaczenie dla nauczyciela fakt, że potrzebuje on snu i odpoczynku. Opieka podczas wycieczki musi być tak zorganizowana, aby uczniowie byli bezpieczni i pod nadzorem. Nie należy organizować wyjazdów w warunkach, w których nie da się zapewnić wystarczającej opieki.

Nie wolno wywoływać nauczyciela z sali lekcyjnej

W przypadku pojedynczej sytuacji pozostawienia uczniów bez opieki, nauczyciel otrzyma karę porządkową. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, grozić mu będzie odpowiedzialność dyscyplinarna. Dyrektor szkoły powinien pamiętać by nie narażać nauczycieli na takie konsekwencje - nie przeszkadzać w lekcjach, nie nakazywać nauczycielowi, by wyszedł z sali, w której prowadzi lekcję, nawet w celu załatwienia bardzo ważnej sprawy. Jeśli pod nieobecność nauczyciela stanie się coś złego, nikt później nie przyjmie tłumaczenia, że nieobecność w sali spowodowana była poleceniem dyrektora. Także nauczyciele klas integracyjnych, mający w sali nauczyciela wspomagającego, nie mogą opuszczać sali lekcyjnej podczas zajęć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 29916 )
Array ( [docId] => 29916 )

Array ( [docId] => 29916 )