Dyrektor szkoły nie powinien planować dla nauczycieli zajęć z dwoma klasami

Data: 22-05-2013 r.

Dyrektor szkoły nie może planować dla nauczycieli prowadzenia zajęć z dwiema klasami jednocześnie, ponieważ naruszy w ten sposób podstawowe obowiązki dyrektora szkoły. Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje go do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, a zbyt liczna grupa stanowi zagrożenie.

Dyrektor szkoły często staje przed problemem zapewnienia opieki dla uczniów, którzy z powodu nieobecności nauczyciela nie mogą realizować zaplanowanych lekcji. Rozwiązaniem nie jest jednak zobowiązanie innego nauczyciela do zajęcia się dwiema klasami jednocześnie – takie działanie narusza obowiązki dyrektora szkoły, którego Ustawa o systemie oświaty do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie zajęć. Zajęcia w zbyt licznej grupie nad którą opiekę sprawuje jedna osoba, to zagrożenie – zarówno dla uczniów, jak również dla nauczycieli, którym przydzielono takie zadanie.

Ustawa o systemie oświaty – obowiązki dyrektora szkoły

 

Ustawa o systemie oświaty jednoznacznie wskazuje, że zapewnienie uczniom bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych przez szkołę wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły (art. 39 ust. 1 pkt 3 i 5a Ustawa o systemie oświaty).

Liczba uczniów uczestniczących w zajęciach pod opieką jednego nauczyciela niewątpliwie ma wpływ na ich bezpieczeństwo, dlatego dyrektor szkoły nie może zaplanować połączenia dwóch oddziałów, jeżeli łączna liczba uczniów będzie zbyt duża. Usprawiedliwieniem dla takiej decyzji nie może być nieobecność innego nauczyciela, niezależnie od jej przyczyn.

Możliwość przydzielenia pod opiekę uczniów połączonych oddziałów

Dyrektor szkoły może zadecydować o połączeniu oddziałów w sytuacji, gdy liczba uczniów w każdym z nich jest niska. Takie sytuacje są np. przewidziane dla nauczycieli, kiedy część uczniów wyjechała na zieloną szkołę lub wycieczkę. Wówczas można zorganizować wspólne zajęcia dla dwóch oddziałów, uwzględniając jednak konieczność zagwarantowania, że łączna ich liczba nie będzie zbyt duża, co zagrozi bezpieczeństwu.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29857 )
Array ( [docId] => 29857 )