„Zielona szkoła” jest imprezą wyjazdową związaną z realizacją programu nauczania. W obowiązujących przepisach nie ma wskazania czasu trwania „zielonej szkoły”. Kierownik imprezy planując proponuje czas jej trwania. Zatem o czasie trwania imprezy decyduje dyrektor szkoły zatwierdzając kartę imprezy.
Ile dni może trwać zielona szkoła
Czy są przepisy regulujące ile dni może trwać zielona szkoła?
Różne formy krajoznawstwa i turystyki
Krajoznawstwo i turystyka szkolna może być organizowana w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych (§ 3 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki). Organizowanie krajoznawstwa i turystyki odbywa się w następujących formach:
- wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,
- wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych,
- imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje,
- imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych, w tym posługiwania się specjalistycznym sprzętem,
- imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. Nr 135, poz. 1516 ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 r., Nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, bezpieczeństwo i oświata
