W okresie zimowym dyrektor przedszkola, jako na administrator budynku, odpowiada za odśnieżanie i posypywanie chodników na terenie placówki oraz położnych bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Wykonując czynności z zakresu prawa pracy jest upoważniony do zatrudniania osób odpowiedzialnych za wykonywanie czynności porządkowych, a także do wyciągania wobec nich konsekwencji w przypadku zaniedbań.
Odpowiedzialność za wypadek na nieodśnieżonym chodniku ponosi dozorca
Zaniedbania w zakresie utrzymania porządku na terenie przedszkola lub szkoły mogą skutkować wypadkiem, za który odpowiedzialność cywilną poniesie organ prowadzący. Dyrektor przedszkola, zobligowany jest do wyciągnięcia konsekwencji, zgodnie z obowiązującym prawem, wobec osób, którym powierzył obowiązek dbania o czystość i bezpieczeństwo.
W niektórych przypadkach obowiązki dyrektora przedszkola lub szkoły nie ograniczają się wyłącznie do pociągnięcia do odpowiedzialności pracownika porządkowego. Jeżeli na terenie placówki dojdzie do wypadku z udziałem dziecka pozostającego pod opieką przedszkola/szkoły, należy zbadać także czy odpowiedzialności za zdarzenie nie ponosi nauczyciel.
Kara porządkowa dla dozorcy…
Jeżeli pracownik odpowiedzialny za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa zaniedbał lub niewłaściwie wykonał swoje obowiązki, to dyrektor przedszkola lub szkoły powinien nałożyć na niego karę porządkową z tytułu nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku pracy.
Nałożenie kary porządkowej może mieć miejsce także wtedy, gdy:
- nie doszło do wypadku, ale był on prawdopodobny,
- wypadkowi uległa osoba trzecia (np. rodzic, przechodzień) przebywająca na terenie przedszkola/szkoły lub na chodniku usytuowanym bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Bez znaczenia pozostaje również, czy wypadek miał miejsce w czasie prowadzenia zajęć w placówce czy przed ich rozpoczęciem lub po zakończeniu.
…o ile udowodni mu się winę
Warunkiem ukarania dozorcy jest udowodnienie, że faktycznie jest on winien niewłaściwego uprzątnięcia terenu, a prawidłowe wykonanie obowiązku było możliwe. Może zdarzyć się sytuacja, w której dozorca został obciążony zbyt dużymi obowiązkami, którym nie był w stanie sprostać – wówczas odpowiedzialność za niezapewnienie bezpieczeństwa będzie spoczywała na dyrektorze przedszkola.
W sytuacji, gdy skutkiem zaniedbań dozorcy był wypadek o poważnych konsekwencjach, a wina pracownika została udowodniona, dyrektor przedszkola może także uznać przewinienie za podstawę do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę wymaga wskazania, dlaczego dalsze zatrudnienie pracownika nie jest możliwe np. niedopełnienie obowiązków, które tym razem skutkowało wypadkiem, nie było pierwszym tego typu zaniedbaniem ze strony dozorcy.
- art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013, poz. 1399 ze zm.),
- § 21 ust. 2, § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.),
- art. 108 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (test jedn. Dz.U. z Dz.U. 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 5 ust. 7 ustawy z września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156),
- § 2, § 40 - § 43 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.),
Zobacz także:
