Plac zabaw nie zawsze musi być dodatkowo wygrodzony

Autor: Bożena Winczewska
Data: 18-03-2015 r.

O tym czy istniejące zabezpieczenia terenu szkoły są wystarczające dla zapewnienia opieki dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym zdecyduje dyrektor szkoły. Przepisy nie nakazują jednak grodzenia placu zabaw, znajdującego się na terenie ogrodzonego boiska szkolnego.

Przedszkola, a także oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonujące według modelu przedszkolnego, są zobowiązane do prowadzenia zajęć rozwijających sprawność fizyczną dzieci poprzez zapewnienie udziału w zajęciach ruchowych, grach i zabawach. Zaleca się, aby co najmniej jedną piątą czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym dzieci spędzały w ogrodzie, na boisku lub placu zabaw.

Jeśli plac zabaw ogrodzony jest razem z całym terenem przepisy nie nakazują wydzielania go także za pomocą ogrodzeń wewnętrznych. W przypadku, gdy dyrektor stwierdzi, że jest ono potrzebne, by lepiej chronić małe dzieci przed niebezpieczeństwem, może zastosować takie ogrodzenie korzystając przy tym z normy PN-EN 1176, która zawiera pomocne wskazówki na ten temat.

Częstotliwość oględzin okresowych i kontroli funkcjonalnej, ustalana w planie kontroli, powinna być uzależniona od zaleceń producenta, zużycia urządzeń, wandalizmu, rodzaju nawierzchni. Stan techniczny urządzeń znajdujących się na placu zabaw powinien być sprawdzany przed każdorazowym użyciem.

Bożena Winczewska, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36745 )
Array ( [docId] => 36745 )

Array ( [docId] => 36745 )