Planowane nowości oświatowe wprowadzą zmianę w zasadach prowadzenia postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli, jeżeli jednym ze świadków będzie uczeń. Zmiana rozporządzenia ma na celu wprowadzenie zmian pozwalających na zminimalizowanie stresu oraz zwiększenie swobody wypowiedzi ucznia, który w postępowaniu składa zeznania dotyczące nauczyciela.
Postępowanie dyscyplinarne dla nauczycieli na nowych zasadach
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia zmieniający zasady prowadzenia postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli. Planowane nowości oświatowe są ukierunkowane na dobro dziecka – uczniowie nie będą składać zeznań w obecności obwinionego nauczyciela.
Obecnie uczniowie są przesłuchiwani w obecności obwinionego, ponieważ stosuje się tryb wzywania i przesłuchiwania świadków określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
Uczeń nie będzie składał zeznań w obecności obwinionego
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego zakłada, że w przypadku postępowania dyscyplinarnego przeciwko nauczycielowi, uczeń niemający ukończonych 18 lat będzie składał zeznania:
- bez obecności obwinionego
- w obecności psychologa
- w razie potrzeby także z udziałem rodzica, opiekuna prawnego lub osoby (podmiotu) sprawującego nad nim pieczę zastępczą, o ile nie ograniczy to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego
Składanie zeznań to duże obciążenie psychiczne
W uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia wskazuje się, że składanie zeznań w obecności obwinionego nauczyciela jest dużym obciążeniem dla ucznia. Zauważono także, że obecność nauczyciela przeciwko któremu toczy się postępowanie dyscyplinarne może krępować swobodę wypowiedzi, a zeznania pokrzywdzonych uczniów często są kluczowe dla sprawy.
Projekt nowelizacji rozporządzenia trafił do konsultacji. Nowości oświatowe mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Projekt rozporządzenia zmieniający zasady prowadzenia postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli (projekt z dn. 21 września 2015 r., wersja skierowania do konsultacji)
Zobacz także:
Tagi: kara dyscyplinarna
