W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności w przedszkolach i szkołach, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać co najmniej raz na rok, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych wychowanków (czyli nie później niż do końca listopada).
Próbna ewakuacja w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia nowego roku szkolnego
Dyrektor przedszkola powinien przynajmniej raz w roku przeprowadzić próbną ewakuację. Musi się ona odbyć do 30 listopada. Najpóźniej na tydzień przed planowaną ewakuacją dyrektor powiadamia właściwego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań.
Nie później niż tydzień przed terminem planowanej próbnej ewakuacji dyrektor powinien powiadomić właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o zamiarze przeprowadzenia działań.
Głównym zadaniem próbnej ewakuacji jest przygotowanie dzieci do ewakuacji i niedopuszczenie do powstania paniki, przećwiczenie ról i sposobu wywiązywania się pracowników z przydzielonych im zadań, określenie skuteczności ewakuacji i zdiagnozowanie jej najsłabszych elementów, doskonalenie procedury. Ponadto próbna ewakuacja ma sprawdzić stan techniczny dróg i wyjść ewakuacyjnych i ich oznakowania, stan technicznych środków zabezpieczenia pożarowego, oświetlenia awaryjnego, sposób i czas ewakuacji dzieci. Próbna ewakuacja ma wskazać, jakie zmiany należy wprowadzić, by ją usprawnić.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
Obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa pożarowego jak w przedszkolach publicznych.
-
art. 39 ust. 1 pkt 5a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.),
-
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.),
-
§ 6 ust. 8, § 15 ust. 1, § 17 ust. 2 i 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych o terenów (Dz.U. z 2010 r. nr 109, poz. 719).
Zobacz także:
Tagi: ewakuacja
