Wsparcie dla szkół w przeciwdziałaniu przemocy wśród uczniów

Data: 20-09-2013 r.

Pod koniec września 2013 roku ukaże się nowa publikacja Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton adresowana do nauczycielek i nauczycieli pod tytułem „Nie zgadzam się na przemoc! Aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i wiktymizacji”. Publikacja będzie poświęcona profilaktyce przemocy seksualnej wśród młodzieży oraz aktywizacji młodych w przeciwdziałaniu tym zjawiskom.

Znajdą się w niej artykuły dotyczące nękania, molestowania seksualnego, cyberprzemocy, stereotypów płci, tego jak wpływają one na występowanie przemocy rówieśniczej. Książka może być ważnym wsparciem dla dyrektorów szkół i podległych im nauczycieli w przeciwdziałaniu tym zjawiskom na terenie szkoły.

Bullying (nękanie) w szkole

Przemoc interpersonalna jest powszechnie znanym pedagogom zjawiskiem społecznym. Do najbardziej rozpowszechnionych form przemocy mających miejsce w środowisku szkolnym należy przemoc rówieśnicza, występująca pomiędzy uczniami określana słowem „bullying”. Wywołuje liczne negatywne skutki, które nie zawsze są widoczne dla nauczyciela, bądź rodziców/opiekunów prawnych młodego człowieka. Istotne są subiektywne odczucia osoby doznającej przemocy. Osoba stosująca przemoc jest najczęściej dominująca, ma niski poziom empatii, problemy z przestrzeganiem zasad. Zazwyczaj pochodzi z rodziny, w której agresja jest główną metodą rozwiązywania problemów. Osobą doznającą bullyingu najłatwiej staje się osoba słabsza psychicznie, o niskim poczucie własnej wartości i pewności siebie lub w jakikolwiek sposób wyróżniająca się na tle pozostałych uczniów. Na bullying należy reagować w sposób stanowczy, podnosząc świadomość uczniów i innych nauczycieli, rozwijając umiejętności miękkie uczniów, a także wspierając rozwiązania systemowe.

 

Molestowanie seksualne w szkole

Przez molestowanie seksualne określa się każde zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci nieakceptowane przez osobę, do której się odnosi. Molestowanie seksualne może przybierać różne formy, mogą to być: komentarze na temat ciała, obraźliwe gesty, gwizdanie, cmokanie, wulgarne dowcipy, prezentowanie zdjęć pornograficznych, różne formy naruszania nietykalności cielesnej (w tym szarpanie, zdzieranie ubrania, obmacywanie, symulowanie aktu seksualnego, zmuszenie do odbycia stosunku seksualnego) Przemoc seksualna może też odbywać się za pośrednictwem nowoczesnych technologi jako: wulgarne sms-y, maile, umieszczanie zdjęć w internecie w seksualnym kontekście bez zgody osoby, która na nich widnieje itp.

Co może zrobić szkoła, by zapobiegać przemocy seksualnej? Przede wszystkim ważne jest tworzenie pozytywnej atmosfery szkoły jako miejsca, w którym promuje się zasady równości i szacunek między płciami. W opinii uczniów i uczennic kadra nauczycielska często nie reaguje na przemoc w szkole. Tymczasem wszelkie działania wychowawcze mają szansę powodzenia tylko w sytuacji kiedy nauczyciele i nauczycielki zobowiążą się, że zawsze będą reagować na akty przemocy.

Cyberprzemoc

Z badań przeprowadzonych przez Eurobarometr wynika, że coraz więcej młodych Europejczyków korzysta z Internetu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym dzieci korzystają z Internetu częściej niż rodzice, a tym samym – poruszają się w sieci sprawniej niż ich opiekunowie. Jednocześnie to właśnie dzieci oraz młodzież są grupami najbardziej narażonymi na zagrożenia wynikające z korzystania z komputera oraz Internetu. Najpopularniejsze z tych zagrożeń to cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty oraz szkodliwe treści. Niestety większość dorosłych (rodziców, opiekunów i nauczycieli) często nie potrafi skutecznie przestrzec młodych internautów przed wymienionymi zagrożeniami oraz interweniować w sytuacji ich wystąpienia. Rola szkoły w przygotowaniu dziecka do bezpiecznego korzystania z sieci staje się z roku na rok coraz istotniejsza, zatem warto by nauczyciele mieli niezbędną wiedzę w tym zakresie.



Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29903 )
Array ( [docId] => 29903 )