Czy czas pracy nauczycieli będzie wydłużony?

Data: 17-04-2023 r.

Resort oświaty przewiduje, że kumulacja roczników uczniów w szkołach ponadpodstawowych w nadchodzącym roku szkolnym 2023/24 wymusi zmianę przepisów Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego. Zmiana ma dotyczyć czasu pracy nauczycieli oraz lokalizacji miejsc nauczania. 

Rok szkolny 2023/2024 ma przynieść większe potrzeby kadrowe. Resort oświaty rozpoczął już wstępne przygotowania, jednak przygotowania te zmierzają do zmian przepisów Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego. 

Więcej godzin dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych

W pierwszej z przytoczonych ustaw planowane jest dodanie przepisu, który będzie pozwalał przydzielić nauczycielowi w roku szkolnym 2023/2024 godzin ponadwymiarowych przekraczających wymiar określony w art. 35 ust. 1 Karty nauczyciela. Ma to dotyczyć jedynie nauczycieli zatrudnionych w:
a) liceum ogólnokształcącym
b) technikum
c) szkole branżowej I stopnia

Przepis ma zakładać, że nauczyciel będzie musiał wyrazić zgodę na takie rozwiązania. Jako dodatkowe usprawiedliwienie dla jej wprowadzenia resort podnosi także, że takie rozwiązanie jest zgodne z oczekiwaniami jednostek samorządu terytorialnego, które to zostały przedstawione w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dodatkowe lokalizacje

Kumulacja roczników to nie tylko problemy kadrowe lecz także lokalizacyjne. Aby umożliwić stworzenie odpowiednich warunków realizacji podstaw programowych, przewiduje się zmiany w przepisach Prawa oświatowego. Nowe regulacje mają pozwolić na tworzenie nowych, dedykowanych lokalizacji do prowadzenia zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych. Rozwiązanie ma dotyczyć technikum, liceum ogólnokształcącego i branżowej szkoły I stopnia, z zastrzeżeniem że taka możliwość ma istnieć jedynie w roku szkolnym 2023/24. Dodatkowa lokalizacja ma być podporządkowana wskazanym szkołom, które są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Ważne: Dodatkowa lokalizacja o której będzie mowa w nowych przepisach nie jest tożsama z określoną w art. 39 ust. 7a ustawy Prawo oświatowe - inną lokalizacją prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. 

Zmiany ograniczone w czasie

Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Oświaty wynika, że regulacja ta ma być jedynie czasowa. Ministerstwo oświaty zakłada bowiem, że liczba uczniów w roku szkolnym 2024/2025 znowu powróci do poziomu z bieżącego roku szkolnego, a zatem nie ma potrzeby wprowadzać wskazanych przepisów na czas dłuższy niż rok szkolny 2023/2024. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42868 )
Array ( [docId] => 42868 )