Angielski za złotówkę – nowości oświatowe w przedszkolach

Data: 24-08-2013 r.

Nowości oświatowe, jakie od września wprowadza znowelizowana ustawa o systemie oświaty mają niwelować bariery w dostępie do wychowania przedszkolnego. Rodzice zapłacą złotówkę za każdą dodatkową godzinę, co dotyczy też tzw. zajęć dodatkowych.

Dyrektor przedszkola zwykle planuje realizację zajęć dodatkowych z tańca, języków obcych czy szachów na godziny wykraczające poza obowiązkowe 5 bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Dzięki temu dzieci, które spędzają w przedszkolu tylko minimalną liczbę godzin nie mają braków w realizacji programu wychowania przedszkolnego. Zajęć dodatkowych nie należy jednak mylić z dodatkowymi godzinami spędzanymi przez dziecko w placówce. Nawet jeżeli rodzice uznają, że będzie ono spędzało w przedszkolu więcej niż 5 godzin, nie mają obowiązku zapisywania go na tzw. zajęcia dodatkowe, za które dyrektor przedszkola dotąd pobierał dodatkową opłatę (np. w związku z koniecznością zatrudnienia nauczyciela prowadzącego zajęcia z języka obcego).

Nowości oświatowe od września 2013

Nowości oświatowe mają ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe, ponieważ każda dodatkowa godzina zajęć będzie kosztowała nie więcej niż 1 zł, co dotyczy również zajęć z języka obcego, szachów lub tanecznych. Tak zmieniona ustawa o systemie oświaty ma wspomóc rodziców w zapewnieniu dzieciom dostępu do możliwości wszechstronnego rozwoju i kapitału kulturowego.

Dyrektor przedszkola ma trzy możliwości organizacji zajęć dodatkowych

MEN informuje, że dyrektor przedszkola chcąc zorganizować zajęcia dodatkowe do wyboru, ma trzy możliwości:

  • powierzenie prowadzenia tych zajęć dla nauczycieli zatrudnionym w placówce, posiadających odpowiednie kompetencje i kwalifikacje,
  • zatrudnienie nowych nauczycieli posiadających kompetencje i kwalifikacje wymagane do prowadzenia takich zajęć,
  • podpisanie umowy z firmą zewnętrzną.

Niezależnie od decyzji, dyrektor przedszkola nie może obarczać rodziców dodatkowymi kosztami. Takie rozwiązania były stosowane również w ubiegłych latach. Wszystkie formy zajęć mają być finansowane z budżetu przedszkola. Dyrektor przedszkola, w związku z niższymi wpływami z opłat rodziców, otrzyma dotacje z budżetu państwa.

Źródło: Komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30060 )
Array ( [docId] => 30060 )