Metody wspierania dziecka rozpoczynającego naukę szkolną 

Data: 22-08-2013 r.

Naturalną reakcją dziecka rozpoczynającego naukę szkolną jest lęk. To na rodzicach spoczywa zadanie zredukowania obaw dziecka i pokazanie szkoły w pozytywnym świetle. Decydujące będą pierwsze dni nauki.

W pierwszych dniach września rodzice powinni maksymalnie dużo czasu poświęcić dziecku, odebrać je po lekcjach ze szkoły, wysłuchać najświeższych informacji ze szkoły, być przy nim gdy będzie tego potrzebowało, asystować w odrabianiu lekcji. Wszystko to ma służyć zapewnieniu dziecku wsparcia i umożliwieniu mu bezbolesnego przejścia przez początek szkoły.

Kiedy szkoła rozpocznie się na dobre, warto dbać o regularny kontakt z wychowawcą klasy. Kiedy dziecko jest odbierane ze szkoły, wychowawcę można spotkać w szkolnej szatni, gdy odprowadza dzieci. Być może znajdzie chwilę aby podzielić się pierwszymi wrażeniami na temat dziecka i udzielić kilku wskazówek. Rodzic może wykorzystać rozmowę z nauczycielem, aby przekazać mu informacje o dziecku, które uważa za ważne w funkcjonowaniu szkolnym.

Dyrektor szkoły i nauczyciele powinni przekonywać rodziców jak ważny jest dobry kontakt ze szkołą.

Rodzicu, koniecznie nie opuszczaj pierwszych spotkań z wychowawcą:

  • skorzystaj z okazji lepszego poznania nauczyciela, jego planu pracy na cały rok, posłuchaj co mówi o klasie,
  • poznaj innych rodziców, wymień się z nimi numerami telefonów (kontakt przyda się na przykład na wypadek choroby dziecka),
  • porozmawiaj z nauczycielem indywidualnie - dowiedz się jak twoje dziecko funkcjonuje w czasie lekcji, czy wykazuje zainteresowanie zajęciami, jak nawiązuje kontakt z rówieśnikami, czy ma jakieś trudności.


Tagi: psycholog

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30058 )
Array ( [docId] => 30058 )

Array ( [docId] => 30058 )