Darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów

Data: 12-01-2014 r.

Premier zapowiada, że wprowadzone zostaną nowości oświatowe zakładające przekazanie bezpłatnego podręcznika dla uczniów, którzy we wrześniu 2014 roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Za wybór podręcznika nie będzie odpowiadał dyrektor szkoły czy nauczyciele – wszyscy otrzymają ten sam.

Planowane nowości oświatowe mają na celu wprowadzenie darmowych podręczników dla uczniów szkół podstawowych. Jako pierwszym dyrektor szkoły wręczy darmowe pomoce dydaktyczne uczniom rozpoczynającym naukę w szkole podstawowej we wrześniu 2014 roku. Wybór podręcznika nie będzie zarezerwowany dla nauczycieli – wszystkie dzieci mają uczyć się z takiego samego. Zmiany w funkcjonowaniu obiegu podręczników będą korzystne dla uczniów i dla nauczycieli.

System darmowego podręcznika

 

Darmowy podręcznik to propozycja, która ma ułatwić uczniom i ich rodzicom rozpoczęcie obowiązkowej nauki w szkole. Projekt ma nie być jednorazową inicjatywą, ale programem, który w kolejnych latach będzie obejmował uczniów przechodzących do kolejnych lat. W ten sposób we wrześniu 2014 roku dyrektor szkoły podstawowej wręczy podręczniki uczniom klas pierwszych, w 2015 uczniom klas pierwszych i drugich, a w 2016 roku – uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich.

Wprowadzenie darmowego podręcznika będzie także ułatwieniem dla nauczycieli. Będzie on stanowił własność szkoły, co oznacza że to dyrektor szkoły udostępnia uczniom pomoc dydaktyczną. Ograniczy to prawo, które dla nauczycieli rezerwuje ustawa o systemie oświaty – każdy rocznik rozpoczynający naukę będzie korzystał z tego samego podręcznika. Oznacza to, że corocznie książki będą przekazywane młodszym uczniom. To poważne oszczędności dla rodziców, którzy obecnie przygotowując tzw. wyprawkę szkolną ponoszą wydatki rzędu kilkuset złotych.

Jeden podręcznik zamiast zestawów

System darmowego podręcznika można określić również systemem jednego podręcznika. Nowości oświatowe przewidują wyeliminowanie tzw. pakietów na które składają się podręczniki i zeszyty do ćwiczeń – podręcznik ma spełniać obie te funkcje.

Źródło: komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33392 )
Array ( [docId] => 33392 )