Darmowy podręcznik dla pierwszaka już wkrótce

Data: 29-01-2014 r.

21 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który umożliwi ministrowi edukacji zamówienie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Projekt przyniesie wymierne oszczędności dla rodziców, którzy mnie wydadzą na szkolną wyprawkę.

Dnia 21 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty umożliwiający wdrożenie projektu „Darmowy podręcznik dla pierwszaka”. Dzień później (22 stycznia) projekt trafił do Sejmu pod obrady Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która ma przedstawić sprawozdanie w tym zakresie do 18 lutego 2014 r.

Projekt zakłada, że w celu zapewnienia darmowych podręczników dla uczniów najmłodszych klas, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, jak również minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, będą mogli zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Taki podręcznik będzie dopuszczony do użytku z mocy prawa. Jego jakość, a w szczególności poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza będzie weryfikowana na etapie jego przygotowania i odbioru (obecnie, minister edukacji dopuszcza o użytku szkolnego podręczniki na wniosek podmiotu posiadającego autorskie prawa majątkowe do podręcznika).

Wartość rynku podręczników szkolnych szacuje się na ponad 800 mln zł. Wprowadzenie jednego darmowego podręcznika dla uczniów klas pierwszych, może skutkować stratą dla wydawnictw rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Te kilkadziesiąt milionów złotych zostanie w kieszeni rodziców. Jeden darmowy podręcznik to mniejsze koszty tzw. wyprawki szkolnej dla rodziców, natomiast dla uczniów - lżejsze tornistry.


Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty,
  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).

Agnieszka Rumik, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33399 )
Array ( [docId] => 33399 )

Array ( [docId] => 33399 )