Język obcy w podstawie programowej wychowania przedszkolnego

Data: 16-01-2014 r.

Resort edukacji zapewnia, że podjęto prace nad zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dyrektor przedszkola nie powinien mieć ograniczeń w organizowaniu dla dzieci nauki języków obcych, nowości oświatowe sprawią, że podstawa programowa włączy go do zajęć obowiązkowych.

Zapowiadane nowości oświatowe mają pozytywnie wpłynąć na podnoszenie jakości nauczania w wychowaniu przedszkolnym. Podjęte przez resort edukacji kroki stanowią odpowiedź na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich, w którym podniesiono problem organizowania bezpłatnych zajęć z języków obcych w przedszkolach.

Ustawa przedszkolna – nowości oświatowe, które wywołały chaos

Nowelizacja, której we wrześniu 2013 roku została poddana ustawa o systemie oświaty wprowadziła wiele niejasności, szczególnie w kwestii organizowania dodatkowych zajęć z języków obcych. Dyrektor przedszkola nie może organizować odpłatnych zajęć dodatkowych, ponieważ wszystkie godziny wykraczające poza obowiązkowe pięć nie mogą kosztować więcej niż złotówkę. Taka stawka nie jest natomiast zadowalająca dla nauczycieli języków obcych, dlatego w wielu przypadkach dyrektor przedszkola zrezygnował z organizowania zajęć językowych dla najmłodszych.

Zdaniem wielu rodziców znowelizowana ustawa o systemie oświaty spowodowała zubożenie oferty edukacyjnej i obniżyła poziom edukacyjny wychowania przedszkolnego. Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do MEN z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Języki obce dla wszystkich dzieci – planowane nowości oświatowe

Resort edukacji wyjaśnia, że zeszłoroczne nowości oświatowe miały na celu wyrównanie szans w dostępie do opieki i wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci. Wprowadzone rozwiązania wymagają dalszych prac, tak aby dyrektor przedszkola mógł stworzyć optymalne warunki rozwoju dla dzieci oraz pracy dla nauczycieli. Resort informuje, że trwają prace nad wprowadzeniem zmian do podstawy programowej wychowania przedszkolnego tak, aby języki obce były nauczane obowiązkowo, a nie w ramach zajęć dodatkowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33394 )
Array ( [docId] => 33394 )