Dyrektor przedszkola nie wprowadzi wychowania do życia w rodzinie

Data: 05-06-2013 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że dyrektor przedszkola nie będzie organizował zajęć z zakresu przygotowania do życia w rodzinie. Uczestniczenie w zajęciach z WDŻ organizuje dyrektor szkoły dla uczniów od V klasy szkoły podstawowej.

Resort edukacji nie planuje zmian dotyczących wprowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Żaden dyrektor przedszkola nie musi organizować nowych obowiązków dla nauczycieli, którzy mieliby prowadzić te zajęcia.

Wychowanie do życia w rodzinie organizuje dyrektor szkoły

Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie są obecnie zajęciami dodatkowymi, które dyrektor szkoły organizuje dla uczniów począwszy od V klasy szkoły podstawowej. Dyrektor szkoły potrzebuje zgody rodziców (lub ucznia – jeżeli jest pełnoletni) na uczestniczenie w zajęciach, których treści będą ustalone wspólnie. W związku z tym, przed rozpoczęciem pierwszych zajęć, dyrektor szkoły organizuje spotkanie informacyjne.

Spotkanie jest przeznaczone dla rodziców i dla nauczycieli, którzy mają poznać swoje wzajemne oczekiwania. Dyrektor szkoły lub nauczyciel prowadzący zajęcia z wychowania do życia w rodzinie przedstawia przewidywany program nauczania, proponowany podręcznik i pozostałe pomoce dydaktyczne, które dla nauczycieli będą wsparciem w prowadzeniu zajęć.

Rodzic (lub pełnoletni uczeń) może w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w zajęciach, wówczas dyrektor szkoły musi otrzymać pisemny wniosek w tej sprawie.

Nauczyciel przedszkola nie jest przygotowany do prowadzenia WDŻ

Prowadzenie zajęć jest przewidziane dla nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje, których zwykle nie posiada nauczyciel przedszkola. Zarówno dyrektor szkoły, jak i dyrektor przedszkola nie zgodzą się na to, by zajęcia prowadził nauczyciel bez przygotowania. Warto zawsze przypominać o tym rodzicom, którym trudno podjąć decyzję o tym, czy dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30012 )
Array ( [docId] => 30012 )