Dyrektor szkoły nie może pobierać opłaty za korzystanie ze świetlicy

Autor: Wysocka Marta
Data: 04-09-2013 r.

Dyrektor szkoły nie może pobierać od rodziców opłat za pobyt dzieci w świetlicy. Obowiązki dyrektora szkoły przewidują konieczność zapewnienia opieki uczniom na czas pracy rodziców. Jeżeli dyrektor szkoły nakłada na rodziców opłatę, naruszona zostaje ustawa o systemie oświaty.

Prawo do korzystania ze świetlicy szkolnej ma każdy uczeń objęty systemem oświaty (art. 67 ust. 2 pkt 3 ustawa o systemie oświaty). Przepisy te uszczegóławia rozporządzenie MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Zgodnie z rozporządzeniem dyrektor szkoły organizuję świetlicę, jeżeli uczniowie wymagają objęcia opieką w szkole ze względu na czas pracy rodziców (opiekunów), konieczności czekania na dojazd albo inne okoliczności wymagające spędzania czasu w szkole (§7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół). Zapewnienie właściwej opieki wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły, który nie może oczekiwać od rodziców dodatkowej opłaty za czas, jaki dziecko po zakończeniu lekcji spędza w placówce.

Dyrektor szkoły nie może pobierać opłat za zajęcia w świetlicy

Dyrektor szkoły publicznej nie może podjąć decyzji o nałożeniu na rodziców opłat za uczestniczenie dziecka w zajęciach na świetlicy. Ustawa o systemie oświaty gwarantuje bezpłatne korzystanie z oferty, której realizacja wpisuje się w zadania szkoły, a do takich zalicza się korzystanie z świetlicy w czasie, gdy nie ma innej możliwości zapewnienia dziecku opieki w bezpiecznych warunkach.

Rodzice mogą złożyć skargę na dyrektora szkoły

Szczególnie częste doniesienia o wprowadzeniu przez dyrektora szkoły opłat za pobyt dziecka w świetlicy pojawia się we wrześniu. Wielu rodziców zgadza się na uiszczanie opłat, ponieważ nie ma świadomości że ustawa o systemie oświaty zabrania takich praktyk. Dyrektor szkoły powinien mieć świadomość, że naruszanie przepisów może skutkować odwołaniem go ze sprawowanej funkcji. W przypadku bezprawnego pobierania opłat , rodzice mogą i powinni zgłosić problem do organu prowadzącego szkołę lub kuratora oświaty. Organy te podejmą działania wyjaśniające, a w razie konieczności, wyciągną właściwe konsekwencje wobec dyrektora szkoły.

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30066 )
Array ( [docId] => 30066 )