Dyrektor szkoły powinien ustalić kary za spóźnianie się na lekcje

Data: 28-09-2013 r.

Spóźniający się uczniowie to problem dla nauczycieli prowadzących zajęcia, dlatego dyrektor szkoły wraz z radą pedagogiczną powinni ustalić, jakie konsekwencje należy wyciągać wobec niepunktualnych uczniów. Ze względu na bezpieczeństwo nie można bowiem wyprosić ucznia z klasy.

Nauczyciel nie wyprosić z klasy ucznia, który przyszedł spóźniony, ponieważ wówczas nie będzie miał nad nim nadzoru, a do tego zobowiązuje go Karta Nauczyciela i ustawa o systemie oświaty. Wsparciem dla nauczycieli, którzy nie mogą poradzić sobie z niepunktualnością uczniów powinny być zatwierdzone i dostępne dla uczniów dokumenty w szkole. Za ich opracowanie powinna odpowiadać rada pedagogiczna, której przewodniczy dyrektor szkoły.

Spóźnialski uczeń to kłopot dla nauczycieli

Spóźnianie się uczniów na lekcje jest problematyczne dla nauczycieli, którzy muszą przerywać prowadzone zajęcia ze względu na powstające zamieszanie. Nauczyciele muszą streścić dotychczasowy przebieg zajęć lub poświęcić chwilę na wyjaśnienie spóźnionej osobie, co obecnie robią koledzy i koleżanki.

Niezależnie od tego, jak bardzo spóźnialstwo przeszkadza nauczycielowi, nie może on poprosić niepunktualnego ucznia o opuszczenie sali lekcyjnej. Zabraniają tego przepisy dotyczące bezpieczeństwa uczniów w szkole, a także obowiązki jakie przewidują dla nauczycieli ustawa o systemie oświaty i Karta Nauczyciela. Zgodnie z regulacjami, nauczyciel ma obowiązek zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 4 ustawa o systemie oświaty, art. 6 pkt. 1 Karta Nauczyciela). Wyproszenie ucznia z klasy byłoby równoznaczne z pozbawieniem go nadzoru nauczyciela i mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kary za spóźnianie powinny określać obowiązujące dokumenty w szkole

Zalecanym sposobem na skuteczne zdyscyplinowanie spóźnialskich uczniów jest zadbanie, aby obowiązujące dokumenty w szkole określały katalog kar i konsekwencji za spóźnianie się na zajęcia. Katalog ten powinna ustalić rada pedagogiczna, której przewodniczącym jest dyrektor szkoły. Najczęściej konsekwencją częstego spóźniania się na lekcje jest obniżenie oceny ze sprawowania.

Niezależnie od tego, jaki system kar dla spóźniających się uczniów zatwierdzi rada pedagogiczna, powinien on być jasno sformułowany i uwzględniony przez obowiązujące dokumenty w szkole. Zasady należy przedstawić rodzicom oraz uczniom, tak aby wiedzieli, co grozi im za spóźnianie się na lekcje.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 w. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm);
  • art. 6 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).

Marta Wysocka
, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30079 )
Array ( [docId] => 30079 )