E-papierosy wcale nie są nieszkodliwe

Data: 12-07-2013 r.

Ostatnio zrobiło się głośno o modzie na e-papierosy w szkołach. Przede wszystkim w gimnazjach uczniowie coraz częściej są przyłapywani na paleniu tak zwanych papierosów elektronicznych. Twierdzą przy tym, że w tym przypadku nie działa ustawa o zakazie palenia, bo nie ma w nich nikotyny.

Reklamowany jako w pełni bezpieczny i nowoczesny e-papieros jest zamiennikiem niezdrowej używki. W przeciwieństwie do swojego dymiącego pierwowzoru może być używany nawet tam, gdzie palenie papierosów jest zabronione, na przykład w samolocie. Czy jednak jest bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu? Jak rozstrzygnąć w szkole problem, nie mając możliwości określenia, co zawiera wkład do tego urządzenia? E-papieros służy przecież inhalowaniu nikotyny oraz zawartych dodatkowych substancji, aby zarówno efekty wizualne, jak i smakowe przypominały do złudzenia palenie zwykłego papierosa.

Nie można się łudzić, że młodzież ostentacyjnie demonstruje swój „spryt”, obnosząc się z wkładem neutralnym, czyli beznikotynowm. Jakie zatem rozstrzygnąć problem? Czy przejść nad nim do porządku dziennego, czy jednak próbować wprowadzić ograniczenia? Nie ma wątpliwości - e-papieros, który jest substytutem dla palacza, dla młodych ludzi jest gadżetem. W konsekwencji prowadzi do uzależniania na różnych poziomach – fizycznym, psychicznym i społecznym. Szkoła ma zaś obowiązek dbać o zdrowy styl życia swoich uczniów i promować go, jako pożądany w przyszłości. Obowiązujące w niej zasady reguluje statut placówki. Aby nie pozostawał jedynie martwym zapisem, musi być systematycznie uaktualniany.

Bezpośrednią przesłanką dla wprowadzenia w nim zmian są na przykład nowe przepisy w prawie nadrzędnym, dezaktualizacja dotychczas obowiązujących zasad, pojawienie się nowych przesłanek oraz trendów w codziennym życiu lokalnej społeczności. Właśnie do ostatniej kategorii można zaliczyć modę na e-papierosy. Wśród zapisów statutowych, obok zakazu palenia papierosów w ich tradycyjnej postaci, powinien znaleźć się zapis dotyczący jego elektronicznego zamiennika.

Zakaz używania powinien obowiązywać nie tylko na terenie całej szkoły, ale również podczas zajęć prowadzonych w jej ramach, na przykład podczas wycieczki szkolnej. Ze względu na wspomniane przepisy nadrzędne, zakaz powinien obejmując całą społeczność szkolną − uczniów, nauczycieli, personel administracyjny oraz rodziców. Zmiany najlepiej wprowadzać od nowego roku szkolnego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30040 )
Array ( [docId] => 30040 )