E-podręczniki – termin zakończenia prac został wydłużony

Autor: Wysocka Marta
Data: 11-08-2015 r.

E-podręczniki, które miały być pomocą dydaktyczną da nauczycieli już od września 2015 r. nie będą gotowe w tym terminie. Ośrodek Rozwoju Edukacji wydłużył termin do połowy listopada. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia że dzięki zagwarantowana będzie wysoka jakość materiałów. Podręczniki są sukcesywnie udostępniane na publicznej platformie od lipca 2015 r.

Zmiana terminu zakończenia prac nad e-podręcznikiem to zła wiadomość dla nauczycieli, którzy liczyli na to, iż od września będą mogli korzystać z nowoczesnych materiałów. Ośrodek Rozwoju Edukacji poinformował o wydłużeniu terminu zakończenia projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego” do 15 listopada 2015 r. Według informacji, które przekazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej część podręczników jest jednak dostępna dla nauczycieli już od połowy wakacji.

„E-podręczniki do kształcenia ogólnego” – pomoc dla nauczycieli 14 przedmiotów

Według pierwotnego harmonogramu projektu od 1 września nauczycieli mieli otrzymać możliwość korzystania z 65 podręczników do 14 przedmiotów ogólnokształcących (na każdym etapie kształcenia). Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że mimo przesunięcia terminu ostatecznego zakończenia projektu, możliwość zapoznawania się podręcznikami będzie dla nauczycieli stworzona wcześniej. Od końca lipca podręczniki są sukcesywnie zamieszczane na publicznej platformie stworzonej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Minister Edukacji Narodowej chce gwarancji wysokiej jakości

Realizacja projektu wydłużyła się ze względu na konieczność powołania nowego zespołu specjalistów i ekspertów. Ministerstwo Edukacji Narodowej uzasadniało tę konieczność niezadowalającą jakością przygotowywanych podręczników i obawą, iż efekty projektu nie będą przekładały się na rzeczywiste wsparcie dla nauczycieli.

Wydłużenie terminu nie podwyższa kosztów

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że wydłużenie terminu, w jakim zakończone zostaną prace nad e-podręcznikiem nie wiąże się z podwyższeniem kosztów realizacji projektu. Rezygnacja z przyspieszania prac tylko po to, aby zdążyć w wcześniej wyznaczonym terminie pozwoliła natomiast uniknąć strat wynikających z przygotowania materiałów niskiej jakości, nieprzydatnych dla nauczycieli.

Źródło:

komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37672 )
Array ( [docId] => 37672 )