Katecheci mają 3 lata na uzupełnienie kwalifikacji

Autor: Wysocka Marta
Data: 14-06-2016 r.

Zgodnie z porozumieniem w sprawie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii katolickiej, od 1 września 2016 r. osoby kierowane do nauczania religii na poszczególnych etapach edukacyjnych będą musiały wykazać posiadanie kwalifikacji nabytych na odpowiedniego rodzaju studiach teologicznych określonych przez Kościół katolicki oraz przygotowanie pedagogiczne.

W porozumieniu z Episkopatem zawarty jest wymóg posiadania przez katechetów przygotowania pedagogicznego. Przez przygotowanie pedagogiczne rozumie się nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki katechetyki i dydaktyki nauczanych w powiązaniu z teologią w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w zakresie nauczania religii w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.

O posiadaniu przygotowania pedagogicznego do nauczania religii świadczy dokument ukończenia wyższego seminarium duchownego albo dyplom (zaświadczenie) uczelni lub kolegium teologicznego albo świadectwo ukończenia kursu katechetyczno-pedagogicznego prowadzonego przez kolegium teologiczne lub wyższe seminarium duchowne.

Skierowanie do nauczania religii - pod warunkiem posiadania kwalifikacji

W związku z tym religii w szkole podstawowej może nauczać m.in. osoba, która:

  • uzyskała tytuł zawodowy licencjata w kolegium teologicznym albo w uczelni prowadzonej przez Kościół katolicki lub w katolickim wydziale teologicznym uczelni publicznej oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii lub
  • posiada dyplom ukończenia kolegium teologicznego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii.

W przedszkolu religii może natomiast także osoba, która:

  • posiada dyplom ukończenia studiów wyższych w specjalności pedagogika religijna lub katechetyka prowadzonej przez Kościół katolicki lub w katolickim wydziale teologicznym uczelni publicznej oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii lub
  • posiada dyplom ukończenia studia wyższe w zakresie wychowania przedszkolnego lub wczesnoszkolnego oraz świadectwo ukończenia podyplomowych studiów katechezy przedszkolnej uzyskane w uczelni prowadzonej przez Kościół katolicki albo w katolickim wydziale uczelni publicznej.

3 lata na uzupełnienie kwalifikacji

Porozumienie wchodzi w życie 1 września 2016 r. Od tego momentu skierowanie do nauczania religii jest możliwe tylko pod warunkiem, że nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje.

Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie porozumienia, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowego porozumienia, zachowują kwalifikacje do nauczania religii do 31 sierpnia 2019 r.

Kwalifikacji nie muszą natomiast uzupełniać nauczyciele, którzy w dniu wejścia w życie porozumienia będą posiadali stopień nauczyciela mianowanego.

Źródło:

  • Porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z 31 maja 2016 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii.
Marta Wysocka, specjalistka prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39110 )
Array ( [docId] => 39110 )