Nowości oświatowe – nowe zasady wsparcia na zakup podręczników

Data: 28-05-2013 r.

Jeszcze przed końcem roku szkolnego dyrektor szkoły powinien przypomnieć rodzicom, że mogą ubiegać się o pomoc finansową na zakup podręczników szkolnych. W roku 2013 rząd planuje nowości oświatowe  i chce przeznaczyć na tę pomoc 52 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

Dyrektor szkoły powinien przed końcem roku szkolnego skierować dla nauczycieli wskazówkę, by przypomnieli rodzicom uczniów o możliwości ubiegania się o pomoc finansową na zakup podręczników. Nie są to nowości oświatowe – rząd od lat wspiera rodziców. Na najbliższy rok szkolny planowane jest jednak zwiększenie puli środków w stosunku do mijającego.

Nowości oświatowe – „Wyprawka Szkolna”

„Wyprawka Szkolna” to program rządowy w ramach którego rodzice ucznia mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup podręczników i pomocy szkolnej, jeżeli dochody na osobę w rodzinie nie przekraczają określonej kwoty.

Rząd chce, aby na podręczniki potrzebne w roku szkolnym 2013/2014 pomoc otrzymały rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł lub 539 zł w przypadku uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej i szkoły muzycznej pierwszego stopnia. Wysokość przewidywanej pomocy będzie wynosiła od 250 zł do 770 zł.

MEN o potrzebach ekonomicznych najmłodszych

MEN przypomina, że dobro najmłodszych nie może być troską jedynie dla nauczycieli, a dyrektor szkoły nie ma możliwości materialnego wspierania rodziców. Nie ma jednak wątpliwości, że problemy ekonomiczne rodziny przekładają się na prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzeń szkolnych.

Dyrektor szkoły, dyrektor przedszkola oraz nauczyciele zwykle znają ogólną sytuację rodziny, dlatego powinni przypominać rodzicom, że istnieje możliwość uzyskania refundacji poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach może istnieć konieczność udzielenia wskazówek dotyczących sposobów pozyskiwania środków.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30008 )
Array ( [docId] => 30008 )