Dyrektor szkoły o wybranych podręcznikach informuje przed wakacjami

Data: 28-05-2013 r.

Do połowy czerwca dyrektor szkoły ma obowiązek przekazać do publicznej wiadomości listę podręczników, które od września będą obowiązywały uczniów. Ustawa o systemie oświaty rezerwuje prawo wyboru dla nauczycieli, muszą oni jednak pospieszyć się z przekazaniem dyrektorowi informacji o podjętych decyzjach.

Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje dyrektora szkoły, by do 15 czerwca danego roku przekazał do publicznej wiadomości informację o zestawie podręczników, które będą obowiązywać od następnego roku szkolnego (art. 22a ust. 2e Ustawa o systemie oświaty).

Do tego czasu nauczyciele muszą zdecydować się, z jakich podręczników będą korzystać. Jeżeli jest to możliwe – zaleca się wybieranie tych pomocy dydaktycznych, które były dostępne na rynku w latach ubiegłych. Wówczas uczniowie i ich rodzice będą mieli możliwość odkupienia zdecydowanie tańszych, używanych podręczników.

Wybór podręczników to prawo dla nauczycieli

Dyrektor szkoły nie może narzucać decyzji o wyborze podręczników – to prawo zostało zarezerwowane dla nauczycieli (art. 22a ust. 1 Ustawa o systemie oświaty). Ustawodawca założył, że oni najlepiej wiedzą, jakie pomoce dydaktyczne będą efektywne w pracy z daną klasą – tzn. adekwatne do potrzeb i możliwości uczniów.

Podręcznik musi być odpowiedni do wybranego programu nauczania , nie będzie to stanowiło problemu, jeżeli nauczyciel zdecydował się na realizowanie programu opracowanego przez ekspertów danego wydawnictwa. Dla nauczycieli, którzy postanowili opracować własny program wybór może być nieco trudniejszy.

Dyrektor szkoły publikuje ostateczną listę podręczników

Lista podręczników podana do publicznej wiadomości nie może zostać zmieniona we wrześniu. Dyrektor szkoły daje uczniom i rodzicom informację o tym, jakie książki muszą nabyć do dnia rozpoczęcia roku szkolnego. Niedopuszczalne są sytuacje, w których uczniowie we wrześniu dowiadują się, iż nauczyciel ostatecznie zdecydował się na inny podręcznik. Takie zdarzenia są zgłaszane do kuratora oświaty, który przeprowadzą kontrolę w szkole.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30257 )
Array ( [docId] => 30257 )