Nowości oświatowe – ustawa o systemie oświaty obniża wiek szkolny

Data: 11-06-2013 r.

Rząd przyjął projekt ustawy na mocy której zmieniona została Ustawa o systemie oświaty. Nowości oświatowe dotyczą obniżenia wieku szkolnego – od września obowiązkową naukę w pierwszej klasie rozpoczną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku.

Po trwających kilka miesięcy dyskusjach i debatach publicznych rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie innych ustaw. Wprowadzone nowości oświatowe przewidują stopniowe obniżanie wieku szkolnego.

Zmieniona ustawa o systemie oświaty

Etapowe obniżanie wieku szkolnego, które zakłada znowelizowana ustawa o systemie oświaty przewiduje obowiązek rozpoczęcia nauki w klasie:

  • we wrześniu 2014 roku – dla dzieci urodzonych do końca czerwca 2008 roku,
  • we wrześniu 2015 roku – dla dzieci urodzonych w drugiej połowie 2008 roku,

Dyrektor szkoły zadba, by wiek uczniów w klasie był zbliżony

Znowelizowana ustawa oświaty nie doprowadzi do zróżnicowania wieku uczniów uczęszczających do jednego oddziału, jeżeli w szkole będzie ich więcej niż jeden. Dyrektor szkoły zadba, aby uczniowie byli przyjmowani do poszczególnych oddziałów kolejno według roku u miesiąca urodzenia, poczynając od najmłodszych. Dzięki temu dzieci najmłodsze nie będą uczęszczały do jednej klasy z najstarszymi.

Nowości oświatowe mają zapewnić wyrównywanie szans

Celem reformy oświatowej, której elementem jest znowelizowana ustawa o systemie oświaty jest wyrównywanie szans edukacyjnych wśród najmłodszych uczestników systemu edukacji, którzy wywodzą się ze środowisk o zróżnicowanym kapitale kulturowym.

Źródło: Komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 30021 )
Array ( [docId] => 30021 )

Array ( [docId] => 30021 )