Od 4 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie oświaty

Autor: Agnieszka Rumik
Data: 01-06-2014 r.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 4 czerwca przewiduje m.in. możliwość odroczenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz zmianę terminu na złożenie wniosku o edukację domową dziecka.  

1 września 2014 roku do szkół obowiązkowo pójdą sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Rok szkolny 2015/2016 będzie zaś pierwszym rokiem, w którym obowiązek szkolny zostanie nałożony na wszystkie dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą sześć lat. Najnowsza nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje jednak możliwość powrotu dziecka do przedszkola nie tylko przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale także już po rozpoczęciu zajęć. Wniosek o powrót dziecka do przedszkola będzie można złożyć do 31 grudnia. Dziecku odroczonemu trzeba będzie zapewnić miejsce w placówce i nie musi to być przedszkole (oddział przedszkolny), do którego wcześniej dziecko uczęszczało.

Zmienił się także termin złożenia wniosku o edukację domową. Dotychczas można było to zrobić do 31 maja, dzięki czemu dyrektorzy przedszkoli i szkół wiedzieli ile dzieci i uczniów będą mieli od września. Od 4 czerwca wniosek można złożyć w dowolnym terminie, a zatem także po rozpoczęciu roku szkolnego 2014/2015.

Agnieszka Rumik, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34995 )
Array ( [docId] => 34995 )

Array ( [docId] => 34995 )