Szkoła i placówka oświatowa mają obowiązek udostępniać rodzicom/opiekunom prawnym informacji o wynikach w nauce, postępach w pracy, zachowaniu, ewentualnych brakach w nauce i problemach wychowawczych. Dostęp do tych informacji jest zagwarantowany rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
Pełnoletni uczeń może zastrzec swoje wyniki w nauce
Rodzice i opiekunowie prawni są informowani przez szkołę o postępach ucznia w nauce, zachowaniu i ewentualnych problemach wychowawczych. Gdy jednak uczeń jest pełnoletni, może zastrzec, aby dane te nie były udostępniane rodzicom lub jednemu z nich.
Jednak władza rodzicielska trwa tylko do uzyskania przez dziecko pełnoletniości, o czym stanowi art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Po osiągnięciu pełnoletności uczeń może sam decydować o sobie i zastrzec, że nie życzy sobie udzielania informacji o jego postępach w nauce matce, czy ojcu z którym nie utrzymuje kontaktu. Dyrektor szkoły powinien respektować wolę pełnoletniego ucznia.
- art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.:Dz. U. z 2012 r. poz. 788),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz. 562 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
