Każda szkoła będzie musiała zorganizować lekcje etyki

Data: 10-02-2014 r.

Wystarczy jeden chętny uczeń i szkoła będzie musiał zorganizować dla niego lekcje etyki lub religii wyznania innego niż rzymskokatolickie. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało w ostatni piątek do konsultacji społecznych.

Brak etyki w szkole zakwestionował Europejski Trybunał Praw Człowieka

Rozporządzenie zmieniające warunki i sposób organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach dostosowuje polskie przepisy do planu realizacji wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie organizowania zajęć etyki. Już w 2012 roku Trybunał w sprawie Grzelak przeciwko Polsce orzekł, że Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, uniemożliwiając wybór lekcji etyki w szkole.

Szkoła i przedszkole będą musiały organizować zajęcia etyki

Teraz każde przedszkole i szkoła będą musiały zapewnić zajęcia z etyki nawet w sytuacji, gdy wolę uczestniczenia w nich wyrazi tylko jedna osoba. Podobnie będzie w przypadku organizowania lekcji religii innych wyznań niż rzymskokatolickie. Ma to uniemożliwić dalszą dyskryminację oraz naruszanie życia prywatnego i rodzinnego osób niewierzących lub praktykujących religie niekatolickie. Co więcej zmiany w rozporządzeniu mają też jednoznacznie umożliwić uczniom udział zarówno w zajęciach religii, jak i etyki. Ma to zlikwidować powszechne przekonanie, że w szkole religia i etyka są wobec siebie w opozycji i ktoś, kto chodzi na jedne zajęcia nie może brać udziału w drugich.

 

Dotychczasowe przepisy były niewłaściwie realizowane w szkołach

Do tej pory, aby zorganizować etykę, w szkole musiała zebrać się grupa co najmniej siedmiu uczniów. Gminy mogły tworzyć zajęcia dla grupy międzyszkolnej. Nie było to jednak praktykowane – według danych zaprezentowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich lekcje te organizowało zaledwie około 5% szkół. Bezprawne też było zapisywanie na lekcję religii katolickiej wszystkich uczniów w danej placówce, a następnie żądanie od rodziców oświadczeń o rezygnacji z nich.

Obecne przepisy mówią bowiem o składaniu oświadczeń woli uczestniczenia w zajęciach religii lub etyki. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło stanowisko w tej sprawie w 2013 roku. Nowelizacja rozporządzeni w sprawie warunków i sposobu organizacji lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach ma wejść w życie we wrześniu 2014 roku.

Źródlo: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji społecznych


Katarzyna Krysztofiak
, redaktor naczelna "Poradnika Dyrektora Szkoły. Zarządzanie w praktyce"


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33860 )
Array ( [docId] => 33860 )