Powrócić mają dwuletnie licea i trzyletnie technika uzupełniające

Data: 30-01-2013 r.

Nowelizacja, jakiej ma być poddana Ustawa o systemie oświaty ma przywrócić dwuletnie licea i trzyletnie technika uzupełniające. Nowy projekt przewiduje także zwiększenie możliwości w zakresie zakładania szkół przygotowujących do pracy w zawodach związanych z rolnictwem. Nowości oświatowe mają poszerzyć ofertę edukacji i lepiej dostosować ją do potrzeb rynku pracy.

Od września 2012 roku dorośli nie mają możliwości podjęcia kształcenia w liceum profilowanym, zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym oraz trzyletnim technikum uzupełniających.

Złożony do Sejmu projekt poselski zakłada, że ustawa o systemie oświaty przywróci dwuletnie licea uzupełniające oraz trzyletnie technika uzupełniające. Dla nauczycieli i dyrektorów szkół projekt jest wart poparcia. Ich zdaniem wrześniowe nowości oświatowe negatywnie wpłynęły na ofertę edukacji, ponieważ zamykają części osób dostęp do możliwości podnoszenia kwalifikacji i dążenia do zdobywania lepszego wykształcenia.

Proponowane zmiany ważne dla uczniów i dla nauczycieli

Wejście w życie nowelizacji pozytywnie wpłynie na wizerunek szkolnictwa zawodowego. Obecnie wiele osób nie decyduje się na kształcenie w szkołach zawodowych, ze względu na strach przed tym, że nie później nie będą miały możliwości zdobycia wykształcenia średniego i matury. Jeżeli Ustawa o systemie oświaty się zmieni, to zawodówki znów będą traktowane jako jeden z etapów zdobywania wykształcenia ponadgimnazjalnego.

Istotne jest również, że nowości oświatowe dotyczą również szkół zakładanych przez ministra ds. rolnictwa. Wnioskodawcy chcą, aby Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi mógł zakładać szkoły kształcące na potrzeby wsi, lecz w innych zawodach niż obecnie określa to ustawa. To ważne nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli, którzy dostrzegają potrzebę kształcenia młodych osób w zakresie nowoczesnych technologii, np. informatyki, ponieważ wiedza jest obecnie niezbędna również w pracy związanej z gospodarstwem rolnym.

 

Nowości oświatowe dyskutowane przez Sejm

Projekt nowelizacji Ustawy o systemie oświaty trafił do sejmu 17 stycznia 2013 roku. Zaproponowane nowości oświatowe mają duże znaczenie dla nauczycieli, szczególnie szkół prowadzonych przez ministra ds. rolnictwa. Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, część nauczycieli tych placówek powinna jak najszybciej dostosować kwalifikacje do nauczania przedmiotów w nowych zawodach.

Źródło: Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty

Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29964 )
Array ( [docId] => 29964 )