Przekazywanie przez dyrektora przedszkola informacji o uczniach

Data: 11-11-2013 r.

Dyrektor przedszkola nie może bez zgody rodziców przekazywać danych o uczniach, nawet jeżeli prosi o nie dyrektor szkoły, w której obecnie uczy się dziecko. Dyrektor szkoły ma do dyspozycji przekazane z przedszkola dokumenty, w pozostałych kwestiach musi współpracować z rodzicami.

Dyrektor szkoły podstawowej, w której dziecku udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna nie zawsze uzyska informacje na temat dziecka od dyrektora przedszkola, w którym uczeń realizował obowiązek wychowania przedszkolnego.

Dyrektor przedszkola musi przestrzegać ustawy o ochronie danych osobowych

 

Prawnym ograniczeniem w przekazywaniu danych o uczniach są zapisy ustawy o ochronie danych osobowych. Zarówno dyrektor przedszkola, jak i dyrektor szkoły proszony o przekazanie danych na temat ma obowiązek przestrzegać zawartych w ustawie regulacji. Dyrektor przedszkola musi mieć świadomość, że za dane osobowe uważa się wszelkie informacje pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej i mogą być to m.in. czynniki określające jej cechy umysłowe, fizyczne, fizjologiczne, ekonomiczne, kulturowe albo społeczne (art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie danych osobowych). Przepisów tych musi przestrzegać również każdy nauczyciel przedszkola, niezależnie od osobistych przekonań na temat, konieczności przekazywania informacji, które jego zdaniem powinien posiadać dyrektor szkoły, w której kontynuowana będzie pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna wymaga współpracy z rodzicami

Udzielana w szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna wymaga ścisłej współpracy z rodzicami ucznia. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana na wniosek rodziców, dlatego ani dyrektor szkoły ani nauczyciele nie mogą podjąć samodzielnie jakichkolwiek działań. Rodzice zaangażowani w pomoc dziecku winni przekazać szkole dokumenty, które wydała poradnia, w której w okresie przedszkolnym udzielana była pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz udzielić wszelkich potrzebnych informacji na temat dziecka. Jeżeli odmówią współpracy, dyrektor szkoły sam nie podejmie jakichkolwiek działań.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30091 )
Array ( [docId] => 30091 )