W 2015 roku inna matura z języka polskiego

Autor: Katarzyna Krysztofiak
Data: 09-07-2014 r.

Za rok w maju absolwenci liceów będą zdawać maturę już według nowej formuły. W tym roku maturzyści po raz ostatni zdawali egzamin maturalny z języka polskiego według dotychczasowych zasad.

Od 2015 roku będzie nowy system zdawania. Istota egzaminu ma pozostać taka, jak do tej pory. I uczeń ma się wykazać kompetencją w rozumieniu tekstu, jego interpretacji, a także w tworzeniu własnej argumentacji.

Zamiast prezentacji z języka polskiego zadanie do wylosowania

 

W egzaminie pisemnym na poziomie podstawowym nie zniknie sprawdzanie rozumienie treści, ale zmieni się zakres pytań i poleceń. Dłuższa będzie praca pisemna – rodzaj rozprawki problemowej opartej na fragmencie dłuższego tekstu prozatorskiego. Uczniowie, którzy będą chcieli wykazać się samodzielnością, inwencją i zdolnościami analitycznymi, zamiast rozprawki będą mogli wybrać interpretację wiersza. Uczeń nie będzie już przygotować  w trakcie roku szkolnego prezentacji na ustny egzamin z języka polskiego. W części ustnej zdający odpowiadać będzie przed komisją egzaminacyjną na jedno z wylosowanych pytań - zadań.

IBE ma dla dyrektorów szkół próbne arkusze egzaminacyjne

W tym roku uczniowie klas II liceum mogli sprawdzić przebieg egzaminu, jaki czeka ich za rok. Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotował dla nich specjalne zeszyty testowe i ankiety badawcze. Szkoły, które nie zostały wylosowane do badania, mogą przeprowadzić diagnozę na własną rękę – IBE udostępnia dyrektorom arkusze egzaminacyjne. IBE opublikuje je także w Bazie Narzędzi Dydaktycznych (http://bdp.ibe.edu.pl/).

Źródło:

www.ibe.edu.pl

Katarzyna Krysztofiak, ekspertka prawa oświatowego, redaktorka publikacji oświatowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35281 )
Array ( [docId] => 35281 )