Od września 2014 r. nowe zasady organizacji zajęć z etyki

Autor: Agnieszka Rumik
Data: 27-06-2014 r.

W nowym roku szkolnym dyrektor będzie musiał zorganizować zajęcia z etyki nawet, gdy zgłosi się na nie jeden uczeń. W takim jednak przypadku będzie mógł liczyć na pomoc organu prowadzącego, który wyznaczy miejsce do odbywania tych zajęć i zajmie się ich organizacją. 

Od 1 września 2014 r. warunkiem uczestniczenia w zajęciach z etyki będzie złożenie pisemnego oświadczenia. Z chwilą jego złożenia przedmiot będzie dla ucznia obowiązkowy i wliczany do średniej. Nie wpłynie jednak na promocję ucznia.

 

Co ważne oświadczenie nie jest wymagane w przypadku braku zamiaru uczestniczenia w tych zajęciach – przyjmuje się tylko deklaracje uczestnictwa.

W związku ze zmianą zasad organizacji etyki w szkole dyrektor powinien:

  • ustalić plan lekcji tak, by osoby chętne mogły uczestniczyć zarówno w zajęciach z religii, jak i etyki,
  • zapewnić opiekę lub zajęcia wychowawcze tym uczniom, którzy nie uczęszczają ani na religię, ani na etykę.

Dyrektor organizuje zajęcia z religii (określonego wyznania) i etyki w klasach (oddziałach) lub grupach międzyklasowych (międzyoddziałowych), gdy otrzyma co najmniej siedem zgłoszeń dotyczących danego przedmiotu. Jeśli zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów, przekazuje oświadczenia organowi prowadzącemu. Organ ma wówczas obowiązek zorganizować zajęcia z etyki w grupach międzyszkolnych oraz zajęcia z religii – w porozumieniu z władzami zwierzchnimi Kościoła lub związku wyznaniowego – w pozaszkolnych punktach katechetycznych.

Gdy na zajęcia zgłosi się niewielka grupa uczniów, można je zorganizować w różnych grupach wiekowych, łączących uczniów z całego etapu edukacyjnego. Zajęcia powinny być wówczas podzielone na moduły nadające się do realizowania w dowolnej kolejności.

Źródło:

www.men.gov.pl

Agnieszka Rumik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35186 )
Array ( [docId] => 35186 )