Ze szkolnych sklepików znikną słodycze i niezdrowa żywność

Data: 06-02-2014 r.

Rząd zgadza się na nowości oświatowe polegające na zakazie sprzedawania w szkole niezdrowej żywności. Dyrektor szkoły ma również egzekwować zakaz reklamowania takich produktów.  Jeżeli zakaz zostanie złamany, dyrektor szkoły będzie mógł natychmiast rozwiązać umowę z podmiotem prowadzącym sklepik.

Jeżeli nowości oświatowe wejdą w życie, to dyrektor szkoły wycofa ze szkolnych sklepików niezdrową żywność pod groźbą zerwania umowy z najemcą prowadzącym tę usługę w placówce. Projekt nowelizacji ustawy i bezpieczeństwie żywności i żywienia wymaga jeszcze poprawek, ale został już pozytywnie zaopiniowany przez rząd.

Dyrektor szkoły musi pamiętać o profilaktyce

Dyrektor szkoły ma obowiązek stwarzania dla uczniów warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne (art. 39 ust. 1 pkt 4 ustawa o systemie oświaty). Działania edukacyjne i realizacja treści objętych programem z zakresy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to jednak za mało w odniesieniu do konieczności przeciwdziałania chorobom przewlekłym będących skutkiem spożywania produktów zawierających nadmierne ilości cukru, soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych.

Nowości oświatowe mogą sprawić, że inicjatywa którą podejmuje dyrektor szkoły w związku z promocją zdrowego odżywania nie będzie wyłącznie teorią, ale działaniem zintegrowanym z zasadami żywieniowymi stosowanymi w szkole.

 

Nowości oświatowe

Planowane nowości oświatowe sprawią, że dyrektor szkoły będzie miał obowiązek kontrolowania, jakie produkty są sprzedawane w sklepiku szkolnym. Jednocześnie jednak będzie on mógł natychmiast zerwać umowę z najemcą, który nie stosuje się do wytycznych.

Jeżeli uda się wprowadzić nowe regulacje dotyczące żywienia, obowiązki jakie ustawa o systemie oświaty nakłada na dyrektora szkoły będą realizowane z większą skutecznością, ponieważ edukacja i profilaktyka będą miały realne przełożenie na zasady obowiązujące w szkole.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33855 )
Array ( [docId] => 33855 )