Od września darmowy podręcznik dla pierwszaków – trwają prace w Sejmie

Data: 06-02-2014 r.

Rządowy projekt jest pierwszym krokiem do wprowadzenia darmowego podręcznika dla uczniów klas pierwszych. Zmiany w ustawie o systemie oświaty przedstawiła posłom minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. We wrześniu 2014 r. najmłodsi uczniowie będą mieć dostęp do bezpłatnego podręcznika. Ma to ograniczyć nadużycia na rynku wydawniczym i zmniejszyć wydatki rodzin na wyposażenie pierwszoklasistów.

Minister J. Kluzik-Rostkowska nie widzi powodu, dla którego rodzice nadal mają wydawać nawet ponad 250 zł na zestaw dla pierwszaka zawierający podręcznik, ćwiczenia i rozmaite dodatki edukacyjne, a jest jednorazowy.

Ministerstwo edukacji chce, aby w przyszłości wszystkie podręczniki na poszczególnych etapach edukacyjnych były darmowe i służyły uczniom przez wiele lat. Podręczniki zostaną własnością szkoły, która będzie wypożyczać je uczniom kolejnych roczników.

Finansowanie tych podręczników ma pochodzić ze środków budżetu państwa lub samorządów. Kolejny projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty regulujący te kwestie zostanie wkrótce skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Podczas dyskusji w sejmie nad proponowanymi przez MEN zmianami posłowie wyrażali wątpliwości, czy zamówienie podręcznika przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie będzie naruszało zagwarantowanych w Karcie Nauczyciela praw do swobodnego wyboru podręcznika przez każdego nauczyciela.

Nie jest wykluczone, że w związku z tym również ta ustawa powinna być zmieniona. Poważne obawy budzi też kwestia tempa prac nad darmowym podręcznikiem. Do 15 czerwca dyrektorzy szkół mają obowiązek podania do publicznej wiadomości zestawu podręczników na rok szkolny 2014/2015.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33856 )
Array ( [docId] => 33856 )

Array ( [docId] => 33856 )