Dyrektor szkoły powinien przeciwdziałać przemocy wobec dzieci

Data: 12-10-2013 r.

Ustawa o systemie oświaty nakłada na szkołę obowiązek wspomagania wychowawczej roli rodziny. Dyrektor szkoły, który podejrzewa, że wobec dziecka stosowana jest przemoc, musi poinformować odpowiednie organy oraz udzielić wskazówek dla nauczycieli pracujących z uczniem.

Wyniki kontroli NIK wykazały, że zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie są realizowane w należytym stopniu. Sytuacja pogorszyła się od momentu wejścia w życie zmian w ustawie – według ustaleń NIK od 2010 roku znacząco spadła liczba ujawnianych przypadków przemocy w rodzinie.

Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów

 

Dyrektor szkoły i nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów przebywających na terenie szkoły lub w czasie pozostawania pod opieką pracowników szkoły. Ustawa o systemie oświaty nakazuje im również kierowanie się dobrem dziecka we wszystkich podejmowanych działaniach (art. 4 Ustawa o systemie oświaty). Do takich należy także reagowanie na podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda.

Konsekwencje za zaniechania – dla nauczycieli i dyrektora szkoły

W sytuacji stwierdzenia, że dziecku może dziać się krzywda poza szkołą, dyrektor szkoły i nauczyciele powinni niezwłocznie reagować. Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, każdy kto w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych lub służbowych może mieć podejrzenie o popełnieniu przestępstwa związanego z użyciem przemocy w rodzinie, ma obowiązek natychmiast powiadomić Policję lub prokuraturę. Taki sam obowiązek jest przewidziany dla wszystkich świadków przemocy domowej, również dla nauczycieli, którzy w danym momencie nie pełnią obowiązków zawodowych (art. 12 ust. 1 i ust. 2 ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).

Biurokracja utrudnia niesienie pomocy ofiarom przemocy rodzinnej

Zdaniem NIK, mimo iż prawo nakazuje natychmiastowe reagowanie na wszelkie sygnały, że dziecku może dziać się krzywda, pomoc dociera do ofiar zdecydowanie za późno. Ponadto zauważono, że w gminach nie realizuje się zadań związanych z udzielaniem bezpłatnego wsparcia ofiarom przemocy. Poprawa sytuacji wymaga zmian legislacyjnych, jednak wydaje się, że w przypadku uczniów objętych obowiązkiem szkolnym najważniejszą rolę prewencyjną przewiduje się dla nauczycieli i dyrektora szkoły, którzy zwykle jako pierwsi dostrzegają, że uczeń doświadcza przemocy domowej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30167 )
Array ( [docId] => 30167 )