Urlop zdrowotny nauczyciela – od stycznia nowe zasady

Autor: Wysocka Marta
Data: 11-09-2013 r.

Nauczyciele zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych od stycznia 2014 r. będą pracownikami samorządowymi. Nowości oświatowe sprawiają, że ich praw nie będzie już regulowała Karta Nauczyciela i nie będzie przysługiwał im urlop zdrowotny nauczyciela.

Zmiany w przepisach dla nauczycieli pracujących w placówkach opiekuńczo-wychowawczych są znaczące i z pewnością będą odczuwalne. Od stycznia 2014 r. będą oni podlegali regulacjom ustawy o pracownikach samorządowych i Kodeksu pracy i nie będą przysługiwały im przywileje, które dotąd gwarantowała Karta Nauczyciela.

Urlop zdrowotny nauczyciela – nie dla pracowników samorządowych

Pracownicy samorządowi nie mogą starać się o urlop zdrowotny nauczyciela. Dla nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych oznacza to, że mogą starać się o niego tylko do końca 2013 roku. Rozpoczęty urlop nie zostanie przerwany w momencie wejścia w życie nowych przepisów. Pracownicy samorządowi nie będą jednak mogli już korzystać z pozostałych przywilejów, jakie dla nauczycieli przewiduje Karta Nauczyciela.

Krótszy urlop dla nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych

Nowości oświatowe wyłączające pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych spod ustawy Karta Nauczyciela oznaczają również skrócenie urlopu wypoczynkowego, zwiększenie godzin pracy oraz zmiany w wysokości wynagrodzenia. Pracowników nie będą obejmowały żadne przepisy Karty Nauczyciela. Jedynym wyjątkiem będzie możliwość wykorzystania w pełni przyznanego w 2013 roku urlopu dla poratowania zdrowia.

 

Zmiany umów bez rozwiązania stosunku pracy

Omawiane zmiany i nowości oświatowe nie są równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy i zawarciem nowego. W związku z tym nie przewiduje się odprawy dla nauczycieli, którzy od stycznia będą pracownikami samorządowymi. Dotychczasowe umowy o pracę zostaną dostosowane do przepisów, jakim podlegają pracownicy samorządowi.

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30163 )
Array ( [docId] => 30163 )