Ustawa o systemie oświaty zabroni pobierania opłat za dostęp do e-dziennika

Data: 14-03-2015 r.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty ostatecznie rozstrzygnie wątpliwości odnośnie pobierania od rodziców uczniów opłat za dostęp do e-dziennika. Nowości oświatowe wprowadzą zapis stanowiący, że dostęp ten jest bezpłatny i dyrektor szkoły nie może uzależniać wglądu w oceny od tego czy rodzice uiścili opłatę.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, oprócz nowości oświatowych dotyczących oceniania i egzaminowania uczniów, ma również zawierać regulacje dotyczące udostępniania rodzicom informacji w zakresie nauczania, wychowania i opieki, gromadzonych przez publiczne szkoły i przedszkola.

Dyrektor szkoły nie może pobierać opłat za dostęp do e-dziennika

 

Aktualnie obowiązujące regulacje prawne nie pozwalają na to, aby dyrektor szkoły pobierał opłatę za dostęp do elektronicznego dziennika. Zgodnie z § 22 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji jednym z warunków wprowadzenia w szkole e-dziennika jest bezpłatne udostępnianie gromadzonych w nim danych dotyczących przebiegu nauczania, wychowania i opieki. Mimo to zdarza się, że dyrektor szkoły tylko częściowo spełnia tak postawione wymaganie. W niektórych szkołach darmowy dostęp do dziennika elektronicznego można uzyskać tylko na terenie placówki, natomiast rodzice chcący skorzystać z niego w innym miejscu muszą uiścić opłatę. Takie działanie dyrektora szkoły jest sprzeczne z intencjami resortu edukacji, dlatego nowelizowana ustawa o systemie oświaty ma niejednoznacznie informować o bezpłatności usługi korzystania z e-dziennika.

Nowości oświatowe rozwiewają wątpliwości w kwestii opłat

Nowości oświatowe wprowadzają do ustawy o systemie oświaty art. 5g, którego treść wprost stanowi, że dyrektor szkoły nie może pobierać od rodziców opłat z tytułu udostępnienia informacji w zakresie nauczania, wychowania i opieki, niezależnie od ich postaci oraz formy przekazywania.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36715 )
Array ( [docId] => 36715 )