Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, rozłożonych na 5 dni pracy. Wyczerpująca ewidencja czasu pracy nauczyciela prowadzona jest w zakresie prowadzonych przez niego zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (tzw. pensum), realizowanych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz. Te godziny są rejestrowane i rozliczane w dziennikach zajęć w okresach tygodniowych. Ścisła ewidencja czasu pracy nauczyciela obejmuje również godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw.
Za niedbalstwo lub brak wpisów w dzienniku zajęć – kara porządkowa
Gdy nauczyciel notorycznie nie potwierdza w dzienniku przeprowadzonych przez siebie lekcji albo czyni to bez zachowania należytej staranności, to dyrektor szkoły ma prawo wyciągnąć względem niego konsekwencje służbowe, począwszy od nałożenia kary porządkowej.
Wpis w dzienniku jest potwierdzeniem realizacji zajęć
Dokumentowanie przez nauczyciela nie tylko swojej pracy, ale także pracy uczniów, z którymi prowadzi zajęcia, jest jednym z jego podstawowych obowiązków. Zapisanie w dzienniku tematu lekcji, frekwencji uczniów oraz złożenie podpisu (w przypadku dziennika elektronicznego - tematu i frekwencji) jest równoznaczne z potwierdzeniem jej przeprowadzenia.
Brak wpisów w dzienniku lub nierzetelne ich dokonywanie świadczy o nieprzestrzeganiu przez nauczyciela ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy przyjętym w szkole.Odpowiedzialność za właściwe prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania ponosi dyrektor placówki.
Nieprzestrzeganie ustalonego porządku w pracy skutkuje karą
Naruszenie przez nauczyciela obowiązków pracowniczych, do których zalicza się prawidłowe, rzetelne i systematyczne prowadzenie dokumentacji szkolnej, może stanowić podstawę do wymierzenia kary porządkowej w trybie określonym w kodeksie pracy. Dyrektor szkoły, po uzyskaniu wyjaśnień od nauczyciela, może wymierzyć karę upomnienia lub karę nagany, ale musi to uczynić przed upływem 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i przed upływem 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Dyrektor szkoły może także dyscyplinować nauczyciela poprzez nieprzyznawanie dodatku motywacyjnego na następny okres lub jego zmniejszenie. Po wyczerpaniu możliwości stosowania kar porządkowych – ma prawo pociągnąć nauczyciela do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Ocena zaistniałej sytuacji oraz wybór konkretnej kary pozostaje do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły, który powinien uwzględnić, czy postępowanie nauczyciela ma charakter stały, czy incydentalny.
- art. 42, art. 75 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)
- art. 108-113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
- §10, §22, § 27 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.)
Zobacz także:
