Badania kontrolne dla nauczycieli chorujących w czasie wakacji

Data: 25-08-2013 r.

Dyrektor szkoły nie może dopuścić do pracy nauczyciela, którego choroba w czasie wakacji trwała dłużej niż 30 dni, jeżeli najpóźniej w dniu przystąpienia do pracy nie dostarczy on orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego w szkole feryjnej przypada na okres ferii letnich i zimowych. Dla nauczycieli, którzy w tym czasie chorowali Karta Nauczyciela przewiduje możliwość skorzystania z urlopu uzupełniającego, którego termin przypadnie na okres trwania roku szkolnego (art. 66 ust. 1 Karta Nauczyciela). Istotne jest jednak, że dyrektor szkoły nie może dopuścić do pracy nauczyciela, którego niedyspozycja w czasie wakacji wynosiła więcej niż 30 dni i w tym czasie korzystał ze zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji konieczne jest poddanie się badaniom kontrolnym i dostarczenie do pracodawcy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku.

 
Jeżeli z powodu choroby urlop wypoczynkowy nauczyciela został przerwany z powodu choroby, to nie ma przeszkód, aby po powrocie do zdrowia był kontynuowany. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy należy dostarczyć najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia. Należy jednak zauważyć, że urlop wypoczynkowy nauczyciela może skończyć się wcześniej niż 31 sierpnia.

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do pracy w nie więcej niż 7 dni przypadających na okres wakacyjny. Na ten czas dyrektor szkoły może zaplanować dla nauczycieli przeprowadzanie egzaminów, wykonywanie prac związanych z przygotowaniem do rozpoczęcia roku szkolnego, opracowywanie szkolnego zestawu programów nauczania bądź uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym (art. 64 ust. 1 i ust. 2 Karta Nauczyciela).

W związku z powyższym, nauczyciel niezdolny do pracy przez więcej niż 30 dni musi przedstawić zaświadczenie lekarskie w momencie rozpoczęcia pracy, czyli np. w dniu egzaminu w komisji którego zasiada. Natomiast jeśli dyrektor szkoły nie przewidział dla chorujących w czasie wakacji nauczycieli tego typu zajęć, to mogą oni okazać orzeczenie 1 września.

Podstawa prawna:

  • art. 64 ust. 1 i ust. 2, art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.)
  • art. 229 § 2 i § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1988 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.)

Marta Wysocka,
specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30300 )
Array ( [docId] => 30300 )