Dyrektor szkoły będzie mógł zakazać sprzedaży słodyczy w sklepiku

Data: 19-01-2015 r.

Nowości oświatowe, które wejdą w życie 1 września 2015 r. sprawią, że ze szkolnych sklepików zniknie tzw. śmieciowe jedzenie. Dyrektor szkoły wraz z rodzicami będzie decydować o tym, co dzieci kupią w sklepiku, a naruszenie przepisów będzie wiązało się z karami dla właścicieli sklepików. 

Znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadza restrykcyjne zmiany w zakresie sprzedaży środków spożywczych oraz działalności w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży. Minister zdrowia określi, jakie grupy produktów będą mogły być sprzedawane i reklamowane na terenie placówek oświatowych. Żywienie zbiorowe w szkołach i innych placówkach oświatowych będzie mogło składać się wyłącznie z grup środków spożywczych wskazanych przez ministra. Dyrektor szkoły oraz dyrektor przedszkola powinien pamiętać, że nowości oświatowe wejdą w życie bez przepisów przejściowych na okres potrzebny w celu zmiany asortymentu w sklepikach.

Nowości oświatowe obejmą sklepiki i stołówki

Nowości oświatowe dotyczące ustawy o bezpieczeństwu żywienia będą regulowały zasady sprzedaży, reklamy i promocji produktów spożywczych. Minister określi, jakie grupy produktów można przeznaczyć do sprzedaży dla dzieci i młodzieży oraz wymaganie, jakie muszą spełniać środku stosowane w ramach żywienia zbiorowego. Nowości oświatowe nie dotyczą więc wyłącznie asortymentu sklepików szkolnych, ale także posiłków, które wydawane są w stołówkach. To szczególnie ważne w przedszkolach – niejeden dyrektor przedszkola będzie musiał zweryfikować możliwość dalszej współpracy z dotychczasowym dostawcą posiłków.

Rodzice będą mogli współdecydować o tym, co zjedzą dzieci i młodzież

Nowości oświatowe wprowadzą również regulacje w oparcie o które rada rodziców będzie mogła uczestniczyć w ustalaniu szczegółowej listy produktów dopuszczonych do sprzedaży w placówce. Dyrektor szkoły bądź dyrektor przedszkola decyzje będzie podejmował samodzielnie tylko w placówkach, w których nie funkcjonuje rada rodziców.

Za naruszenie regulacji – rozwiązanie umowy bez odszkodowania

Znowelizowana ustawa wskazuje, że dyrektor przedszkola czy szkoły może rozwiązać umowę z podmiotem prowadzącym sprzedaż środków spożywczych lub działalność w zakresie zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży, bez odszkodowania.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36404 )
Array ( [docId] => 36404 )