Dyrektor szkoły pisemnie poinformuje rodziców, że uczeń ściągał

Data: 18-03-2013 r.

Resort edukacji chce zaostrzyć konsekwencje wobec uczniów, którzy ściągają na egzaminach. Dla nauczycieli ściąganie to niemały problem. W walce z tym procederem ma pomóc karanie także tych, którzy pomagają kolegom. O ściąganiu lub udostępnianiu odpowiedzi dyrektor szkoły pisemnie powiadomi rodziców ucznia.

Niesamodzielność, to duży problem dla nauczycieli, którzy często pozostają bezsilni wobec nieuczciwości uczniów przystępujących do sprawdzianów i egzaminów. Konsekwencje ściągania na sprawdzianach powinien określać regulamin szkoły, który zatwierdza dyrektor szkoły. Natomiast niesamodzielność na egzaminach jest karana na podstawie rozporządzenia w sprawie war warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Obowiązujące regulacje, zdaniem resortu edukacji, są niewystarczające.

Kara nie tylko dla ściągającego

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie w sprawie warunków i sposobu oceniania zakłada, że dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważni część lub zakres egzaminu również w przypadku ucznia w pracy którego stwierdzi się występowanie jednakowych sformułowań, co w innej pracy. W praktyce ma to oznaczać, że ukarani zostaną zarówno ściągający jak i udostępniający swoje odpowiedzi i rozwiązania.

Dyrektor szkoły otrzyma pisemną informację o ściąganiu

Tak jak obecnie, o unieważnieniu, wraz z uzasadnieniem, poinformowany zostanie dyrektor szkoły, który – w przypadku ucznia podchodzących do egzaminu gimnazjalnego – będzie miał obowiązek pisemnie poinformować o zdarzeniu jego prawnych opiekunów. W znowelizowanym rozporządzeniu ma być zawarta informacja, że dyrektor szkoły oraz absolwent o unieważnieniu egzaminu lub jego części zostanie poinformowany drogą pisemną.

 

Regulamin szkoły – brak regulacji dotyczących ściągania problemem dla nauczycieli

Podstawowym problemem dla nauczycieli jest brak konkretnych zasad postępowania z uczniami, którzy ściągają podczas sprawdzianów oraz tymi, którzy pomagają kolegom udostępniając swoje rozwiązania. Konsekwencje takiego zachowania powinien określać regulamin szkoły, ale w rzeczywistości – nie każdy dyrektor szkoły pamięta, by zawrzeć w nim odpowiednie zapisy. W ten sposób uczniowie czują się bezkarni, a praktyki z lekcji przenoszą na ważne egzaminy.

Źródło:

Projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (udostępniono 22.01.2013 r.)

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie war warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30206 )
Array ( [docId] => 30206 )