Karta Nauczyciela: nowości oświatowe nie wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.

Data: 19-12-2013 r.

Zapowiadane od wielu miesięcy nowości oświatowe nie wejdą w życie z początkiem 2014 roku i nadal będzie obowiązywała stara Karta Nauczyciela. Dla nauczycieli oznacza to dłuższe utrzymanie wielu przywilejów, których pozbawi ich nowa Karta Nauczyciela.

Decyzja o tym, że Karta Nauczyciela będzie znowelizowana, a zmiany będą odczuwalne dla nauczycieli wiadomo od wielu miesięcy. Jeszcze do niedawna zakładano, że nowości oświatowe wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku. Dziś wiadomo już, że nowa Karta Nauczyciela nie zostanie przyjęta przez rząd w tym roku. Wciąż trwają konsultacje społeczne.

Nowa Karta Nauczyciela nadal na etapie konsultacji

Propozycje zmian, jakim ma zostać poddana Karta Nauczyciela spotkały się z silnym oporem ze strony środowiska nauczycielskiego i związków zawodowych. Z tego powodu nadal nie można mówić o zakończeniu debaty w ramach których wypracowane zostanie ostateczny kształt nowości oświatowych.

Nowa Minister Edukacji Narodowej nie chce wprowadzenia zmian wbrew woli najbardziej zainteresowanego grona, ma bowiem świadomość, że nowości oświatowe w pierwszej kolejności będą bardzo odczuwalne dla nauczycieli, a dopiero z czasem przełożą się na podniesienie jakości kształcenia. W związku z tym obecnie minister zapoznaje się z uwagami wniesionymi do projektu ustawy.

Nowości oświatowe najwcześniej we wrześniu 2014 r.

Informacja o tym, że nowości oświatowe nie wejdą w życie z początkiem 2014 r. jest istotna przede wszystkim dla nauczycieli, którzy zamierzają skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia oraz planujących złożenie wniosku o wszczęcie postępowania na awans zawodowy. Prawdopodobnie do września 2014 roku będą obowiązywały obecne rozwiązania zawarte w ustawie Karta Nauczyciela. MEN podkreśla jednak, że nowości oświatowe są nieuniknione, a przesunięcie terminu ich wprowadzenia jest wyrazem szacunku dla nauczycieli, których praca jest regulowana nowelizowaną ustawą.

Źródło: Komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33428 )
Array ( [docId] => 33428 )

Array ( [docId] => 33428 )