Kontrola pracowników administracyjnych w czasie wakacji

Data: 30-06-2013 r.

Pracownicy administracyjni szkoły korzystają z urlopu na zasadach określonych w Kodeksie pracy . Z zależności od stażu przysługuje im 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, czyli krócej niż trwają wakacje. Za nadzorowanie ich pracy odpowiada dyrektor szkoły, który ma również obowiązek sprawowania kontroli w okresie, gdy w szkole nie odbywają się zajęcia.

Obowiązki dyrektora szkoły przewidują m.in. sprawowanie nadzoru nad niepedagogicznymi pracownikami szkoły. Powinien on w taki sposób zorganizować pracę, aby możliwe było sprawowanie nad nimi kontroli w okresie wakacyjnym, również wtedy kiedy sam dyrektor szkoły wykorzystuje urlop wypoczynkowy nauczyciela.

Dyrektor szkoły nadzoruje pracę administracji i obsługi szkoły

 

Sprawowanie nadzoru nad pracownikami administracyjnymi oraz odpowiadającymi za obsługę szkoły wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły. Powinien on kontrolować sumienność wykonywanej przez nich pracy, czas pracy itp. Osoby te są zatrudnione na podstawie kodeksu pracy, dlatego w okresie nie przysługuje im urlop wypoczynkowy nauczyciela, co oznacza iż mają do dyspozycji mniej dni wolnych niż dyrektor szkoły.

Na czas, gdy dyrektor przebywa na urlopie i jest nieobecny w szkole należy wyznaczyć osobę pełniącą jego obowiązki. Zwykle obowiązki dyrektora szkoły przejmuje wicedyrektor, a jeżeli w szkole nie powołano takiej funkcji, jest to osoba wyznaczona przez organ prowadzący. Pełniący obowiązki dyrektora szkoły będzie odpowiadał za nadzór nad niepedagogicznymi pracownikami placówki.

Dyrektora szkoły nie zastępują przedstawiciele organu prowadzącego

Organ prowadzący jest zobowiązany do wyznaczenia osoby, która zastąpi nieobecnego dyrektora szkoły (jeżeli w placówce nie ma wicedyrektora). Nie jest to jednak równoznaczne z powierzeniem czasowego nadzoru nad szkołą przedstawicielowi tego organu. Ustawa o systemie oświaty precyzyjnie określa zakres nadzoru administracyjnego i finansowego nad szkołą zobowiązując organ prowadzący do kontrolowania:

  • prawidłowości dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem,
  • przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów,
  • przestrzegania przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki

(art. 34a ust. 2 ustawa o systemie oświaty).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30277 )
Array ( [docId] => 30277 )