Nowe przepisy przeciwpożarowe dla przedszkoli w szkołach podstawowych

Data: 26-05-2015 r.

Od 1 września 2016 roku oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Od tego dnia sala do zajęć dydaktycznych i inne pomieszczenia przeznaczone do celów prowadzenia przedszkola muszą być usytuowane na parterze.

Lokal, w którym ma być prowadzone przedszkole, powinien spełniać wymagania ochrony przeciwpożarowej. Wymagania te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2015 r.

Przed 1 września 2016 r. organ prowadzący przedszkole znajdujące się w użytkowanym budynku szkoły jest obowiązany uzyskać pozytywną opinię właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, potwierdzającą spełnianie tych wymagań. Jednym z nich jest usytuowanie lokalu na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, ze zwartym zespołem przylegających do siebie i powiązanych funkcjonalnie pomieszczeń, przeznaczonych do celów prowadzenia przedszkola. Jednym z takich pomieszczeń są np. przedszkolne toalety.

Rozporządzenie weszło w życie 15 stycznia 2015 roku, co ma umożliwić organom prowadzącym oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych jak najlepsze przygotowanie się do ich przekształcenia w przedszkola.

Przepisy dotyczą także oddziałów przedszkolnych funkcjonujących aktualnie w niepublicznych szkołach podstawowych.

Bożena Winczewska, wieloletni wizytator kuratorium oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37210 )
Array ( [docId] => 37210 )