Od 3 września dokumentację szkolną prowadzi się na nowych zasadach

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 17-09-2014 r.

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji szkolnej rezygnuje z wielu zapisów, które do tej pory sprawdzały się w praktyce, zmienia także zakres danych wpisywanych do dzienników, likwiduje część dokumentów, a także wprowadza nowe zasady prowadzenia księgi uczniów oraz wypełniania arkuszy ocen.

Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, które weszło w życie z dniem 3 września 2014 r. zastąpiło akt prawny z 19 lutego 2002 r.

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadziło nowe rozporządzenie:

  1. Wpisów w księdze uczniów dokonuje się chronologicznie według dat rozpoczęcia nauki w danej szkole.
  2. Wpisów w księdze ewidencji, księdze uczniów, księdze słuchaczy i księdze wychowanków dokonuje się na bazie dowodów osobistych lub innych dokumentów tożsamości rodziców albo pełnoletniego ucznia, słuchacza albo wychowanka, innych dokumentów zawierających dane podlegające wpisowi do odpowiedniej księgi oraz informacji przekazanych przez organ gminy lub dyrektora innej szkoły lub placówki.
  3. Księgi wychowanków będą musiały prowadzić także ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, które to ośrodki umożliwiają realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.
  4. W dzienniku lekcyjnym będzie trzeba odnotowywać liczbę godzin usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności na tych zajęciach.
  5. Integralną częścią dziennika lekcyjnego będą listy obecności, na których obecność na poszczególnych godzinach zajęć edukacyjnych słuchacze potwierdzają własnoręcznym podpisem.
  6. Indeksy mogą być wydawane także słuchaczom szkół dla dorosłych, w których nauka odbywa się w systemie stacjonarnym.
  7. Zmniejszono także zakres informacji wpisywanych do tych dzienników. Spośród danych osobowych należy zamieszczać w nich tylko dane identyfikacyjne, umożliwiające możliwość szybkiego kontaktu, nazwiska i imiona,  adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają.
  8. W celu umożliwienia monitorowania realizacji tych zajęć wprowadzono obowiązek zamieszczania w dzienniku daty i czasu trwania zajęć.
  9. Istnieje możliwość wystawiania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych zachowania w formie opisowej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
  10. Zrezygnowano z wypełniania arkuszy ocen uczniom i słuchaczom, którzy opuścili szkołę przed pierwszą klasyfikacją.
  11. Rozszerzono katalog dokumentacji nauczania.
Małgorzata Celuch, wicedyrektor zespołu szkół, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35721 )
Array ( [docId] => 35721 )