Opieka dla uczniów, którzy nie chodzą na religię podczas rekolekcji

Data: 25-02-2014 r.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach religii podczas trzech dni rekolekcji uzyskują zwolnienie z innych zajęć szkolnych. Zapis ten w praktyce nakłada na dyrektora szkoły obowiązek zorganizowania zajęć uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii. Zgodnie z rozporządzeniem nie przysługuje im zwolnienie z zajęć szkolnych.

Rekolekcje w czasie zajęć szkolnych wymagają od dyrektora dodatkowych działań organizujących pracę szkoły w tym czasie. Chociaż w czasie rekolekcji wielkopostnych nie odbywają się zajęcia lekcyjne, to są tacy uczniowie, którzy nie uczestniczą w obrzędach w kościele i dla nich należy zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Dyrektor decyduje, jakie zajęcia odbędą się w szkole podczas rekolekcji

Uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię nie są zwolnieni z uczestniczenia w zajęciach, więc powinni być w szkole. Rodzaj zajęć, jakie należy dla nich zorganizować, musi być uzależniony od liczby takich uczniów w danej szkole. Ponieważ dyrektor szkoły wie, ilu uczniów nie uczestniczy w lekcjach religii, jest w stanie z wyprzedzeniem określić, kto może pojawić się w szkole w czasie rekolekcji. Oczywiście do szkoły mogą przyjść nie wszyscy uczniowie, ale warunki i liczba opiekunów musi być przygotowana na wariant maksymalny. Należy więc założyć, że każdy uczeń, który nie chodzi na religię będzie w tych dniach w szkole.

Do dyrektora należy decyzja, jaka forma zajęć zostanie im zaproponowana.Szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki każdemu z tych uczniów w godzinach, w których były zaplanowane lekcje danej klasy.

Zajęcia w czasie rekolekcji dla uczniowie innych wyznań niż rzymskokatolickie

Uczniowie innych wyznań, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii w szkole, często twierdzą, że też mają rekolekcje w swoim kościele. Nie wydaje się właściwe żądanie zaświadczeń z ich kościoła potwierdzających ten fakt ani tym bardziej sprawdzanie, czy wyznawana religia nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Wystarczy informacja od rodziców i zwolnienie z zajęć przewidzianych na ten dzień w formie przyjętej w danej szkole (najczęściej zwolnienia z zajęć i usprawiedliwienia nieobecności rodzice przekazują nauczycielom poprzez wpis do dzienniczka ucznia).

Podstawa prawna:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34010 )
Array ( [docId] => 34010 )