Tornistry wciąż są za ciężkie – dyrektor szkoły nie zapewnia szafek

Data: 05-04-2013 r.

Rzecznik Praw Dziecka wyraził zaniepokojenie niezapewnianiem dzieciom w szkole miejsca, w którym mogłyby zostawiać podręczniki i przybory szkolne. Kontrole przeprowadzone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne wykazały, że w ok. 20% przypadków dyrektor szkoły nie realizuje tego obowiązku.

Zapewnienie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów miejsca, w którym mogą zostawiać podręczniki i przybory szkolne wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły na podstawie rozporządzenia MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (§ 4a rozporządzenia). Wyniki kontroli przeprowadzonej przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne pokazują, że nie każdy dyrektor realizuje ten obowiązek. Uczniowie wciąż zmuszeni są noszenia ciężkich tornistrów.

MEN ma kontrolować czy obowiązki dyrektora szkoły są realizowane

W swoim wystąpieniu z 22 marca 2013 Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej o podjęcie takich działań, aby każdy dyrektor szkoły czuł się zobligowany do zapewnienia uczniom możliwości pozostawiania części przyborów w pomieszczeniach szkoły. Konsekwencją nierealizowania obowiązku dyrektora szkoły są ciężkie tornistry uczniów.

 

Dyrektor szkoły musi otrzymać wsparcie

Nieprzestrzeganie przepisów przez dyrektora szkoły nie jest wyrazem złej woli lecz wynika z braku warunków do zapewnienia uczniom pomieszczeń, w których mogliby zostawiać przybory. Największym problemem dyrektora szkoły jest brak środków, które można byłoby przeznaczyć na potrzeby uczniów. Z tego powodu Rzecznik Praw Dziecka chce, aby Minister Edukacji Narodowej podjął działania, które sprawią, że obowiązki dyrektora szkoły w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i higieny będą należycie wypełniane. Rzecznik oczekuje również informacji zwrotnej o czynnościach podjętych w celu wsparcia dyrektora szkoły.

Źródło: Komunikat Rzecznika Praw Dziecka (www.brpd.gov.pl)

Podstawa prawna:

  • §4a Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 Nr 6 Poz. 69 z późn. zm.).
Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30215 )
Array ( [docId] => 30215 )