W czasie wakacji dyrektor przedszkola nie może pobierać wyższych opłat

Data: 02-07-2013 r.

Ustawa o systemie oświaty nie dopuszcza sytuacji, w której dyrektor szkoły pobiera od rodziców opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu w okresie wakacji. Przedszkole jest placówką nieferyjną, dla nauczycieli nie przewiduje się w tym czasie urlopu wypoczynkowego, a dyrektor przedszkola nie może usprawiedliwiać wniesienia opłaty zwiększonymi kosztami prowadzenia placówki.

Pobieranie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu to naruszenie prawa. Dyrektor przedszkola nie może zobowiązać rodziców do płacenia za 5 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych dziennie, ustawa o systemie oświaty nie wskazuje również na możliwość wakacyjnego podwyższenia stawek za dodatkowe godziny.

Dyrektor przedszkola prowadzi placówkę nieferyjną


Przedszkole to placówka nieferyjna, co oznacza, że zajęcia są w nim prowadzone od 1 września do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego. Dyrektor przedszkola nie ma podstaw do ustalenia obowiązku opłaty za pobyt dziecka w placówce w czasie wakacji, ponieważ w tym okresie funkcjonuje ono na takich samych zasadach, co w pozostałych miesiącach.

Urlopy dla nauczycieli w przedszkolach


Dyrektor przedszkola nie może uzasadniać ustalenia opłaty koniecznością zaangażowania nauczycieli – dla nauczycieli przedszkoli Karta Nauczyciela nie przewiduje urlopu w czasie ferii i wakacji, ale zgodnie z planem urlopów, również w czasie trwania roku szkolnego (art. 64 ust. 3 Karta Nauczyciela).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 30278 )
Array ( [docId] => 30278 )