Wprowadzanie zmian w wewnątrzszkolnym systemie oceniania

Data: 19-11-2012 r.

Wszystkie zmiany dotyczące wewnątrzszkolnego systemu oceniania muszą być uwzględniane w statucie szkoły. Nowelizację statutu szkoły musi przyjąć rada szkoły lub rada pedagogiczna przed rozpoczęciem roku szkolnego, w którym zacznie ona obowiązywać.

Statut szkoły jest aktem prawnym, w którym zawarte są regulacje dotyczące zasad organizacji oraz pracy szkoły, dlatego musi zawierać także szczegółowe warunki oceniania wewnątrzszkolnego. Wynika to bezpośrednio z art. 3 ust. 4 rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Wewnątrzszkolny system oceniania może stanowić rozdział w statucie szkoły lub być jego załącznikiem. Nie jest to odrębny dokument, dlatego uchwały wprowadzające zmiany do WSO są traktowane jako nowelizacja statutu szkoły.

Zmiany w wewnątrzszkolnym systemie oceniania – przed rozpoczęciem roku szkolnego

Nowelizacja statutu szkoły, a zatem wprowadzenie zmian w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, musi nastąpić przed rozpoczęciem roku szkolnego, w którym zaczną obowiązywać. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie i ich rodzice lub opiekunowie muszą zostać poinformowani o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania klasyfikacji oraz sposobach weryfikowania osiągnięć edukacyjnych oraz zasadach oceniania. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego należy ustalać najpóźniej do ostatniego dnia przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W trakcie trwania roku szkolnego nie powinno się przyjmować uchwał wprowadzających zmiany. Jedyną okolicznością, w której możliwa byłaby nowelizacja statutu szkoły przed zakończeniem danego roku szkolnego, jest konieczność dostosowania go do zmian prawnych dotyczących oświaty.

Procedura wprowadzania zmian do WSO

Procedurę wprowadzania zmian reguluje ustawa o systemie oświaty. Wprowadzanie nowelizacji do wewnątrzszkolnego systemu oceniania odbywa się na drodze uchwały przyjmowanej przez radę szkoły. Przygotowaniem projektu zmian zajmuje się rada pedagogiczna, która następnie przedstawia propozycję radzie szkoły. Po konsultacjach uchwała o nowelizację statutu szkoły jest podejmowana przez radę szkoły lub radę pedagogiczną w przypadku placówek, w których nie powołano rady szkoły.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 4, art. 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 83, poz. 562),
  • art. 5 ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Opracowanie redakcyjne: Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30186 )
Array ( [docId] => 30186 )