Wynajem sal lekcyjnych w szkole - decyduje organ prowadzący

Data: 07-11-2013 r.

Szkoła może zarobić dodatkowe pieniądze na wynajmie sal lekcyjnych, czy też hali gimnastycznej, o ile dyrektor uzyska na to zgodę organu prowadzącego wraz z pełnomocnictwem do zawarcia umowy najmu.

Chcąc wynająć pomieszczenia szkolne dyrektor szkoły powinien zapoznać się z zasadami korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które zostały uregulowane w uchwale organu prowadzącego. O wynajmie szkolnych pomieszczeń decyduje bowiem organ prowadzący, a nie samodzielnie dyrektor szkoły. W uchwale takiej powinny znaleźć się nie tylko zasady korzystania z tych obiektów szkolnych ale również zasady korzystania z urządzeń i wyposażenia, które znajdują się w tych pomieszczeniach oraz tryb korzystania z tych obiektów. Organ ustala także opłaty za wynajem.

Dyrektor szkoły działa na podstawie pełnomocnictwa

Dokumentem, na podstawie którego dyrektor szkoły może wynająć szkolne pomieszczenia, jest pełnomocnictwo od organu prowadzącego. Potwierdza to Wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1993 r., zgodnie z którym kierownik jednostki organizacyjnej gminy może występować w jej imieniu tylko w granicach udzielonego mu pełnomocnictwa. Ponieważ szkoła nie posiada osobowości prawnej, zatem mienie pozostające w dyspozycji szkoły nie jest jej własnym mieniem, lecz stanowi własność gminy. Dlatego osobą uprawnioną do zawarcia umowy najmu jest organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz gminy) lub osoba działająca w oparciu o udzielone pełnomocnictwo.

 

Można wynająć całe pomieszczenie lub jego część

Jeżeli dyrektor dysponuje już odpowiednim pełnomocnictwem lub na rzecz danej szkoły został ustanowiony trwały zarząd, można przystąpić do zawarcia umowy najmu. Przedmiotem najmu może być całe pomieszczenie lub jego część składowa (np. jedna sala, część sali, czyli tzw. biurko z krzesłem). Szkoła może wynajmować również obiekty sportowe: boisko sportowe, basen, sale gimnastyczne na cele rekreacyjno-sportowe, na rzecz: osób prywatnych, które we własnym zakresie uprawiają sport (gra w siatkówkę, aerobik), podmiotów gospodarczych na finansowane z funduszu socjalnego zajęcia rekreacyjne dla własnych pracowników, klubów sportowych na treningi.

Istnieje również możliwość wynajmowania pomieszczeń szkolnych na imprezy okolicznościowe - śluby, sylwestra, inne imprezy i zabawy dla młodzieży (piłka nożna, karate), ale trzeba tutaj pamiętać o zakazie spożywania alkoholu na terenie szkoły.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Witam. A co w sytuacji, kiedy sala zostaje wynajeta innej instytucji (przedszkolu) przez co dzieci ze szkolnej zerowki przeniesiono do innego pomieszczenia o mniejszym komforcie do pracy i nauki, nie wspominajac o szatni (2m x 1,5) przestrzeni na 20 dzieci. Czy takie dysponowsnie pomieszczeniami szkoły jest prawidłowe?!?!

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30328 )
Array ( [docId] => 30328 )