Nie każdy nauczyciel na urlopie wychowawczym otrzyma trzynastkę

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 24-01-2017 r.

Korzystanie z urlopu wychowawczego zwalnia z konieczności przepracowania minimum 6 miesięcy do otrzymania trzynastki. Jej wysokość ustala się jednak proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik świadczył pracę. Oznacza to, że w takiej sytuacji dodatkowe wynagrodzenie może wynieść zero złotych.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje trzynastka.

Prawo przewiduje dodatkowe wynagrodzenie również dla nauczycieli korzystających z urlopu wychowawczego, ale jako podstawę do obliczenia przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, brane pod uwagę przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia dla nauczycieli będących w 2016 roku na urlopie wychowawczym należy obliczyć proporcjonalnie do przepracowanego w minionym roku okresu. Oznacza to, że dodatkowe wynagrodzenie nie jest przewidziane dla nauczycieli, którzy przez cały rok kalendarzowy przebywali na urlopie.

Przykład:

Nauczycielka wróciła z urlopu wychowawczego w lutym 2016 roku i od razu przeszła na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Nabyła prawo do trzynastki za 2016 rok, ale podstawa jej naliczenia wynosi zero, ponieważ w podstawie wymiaru nie uwzględnia się wynagrodzenia za taki urlop (inna usprawiedliwiona nieobecności w pracy).

Przykład:

Nauczycielka dyplomowana przedszkola powróciła 1 maja 2016 r. z urlopu wychowawczego i złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron od 1 maja 2016 r. Wprawdzie nabyła prawo do trzynastki za ten rok, ale podstawa jest równa zero.

Przykład:

Nauczycielka kontraktowa zatrudniona w przedszkolu powróciła na początku czerwca 2016 roku z urlopu wychowawczego. Po urlopie wychowawczym wykorzystała do końca czerwca zaległy urlop wypoczynkowy i 2 dni opieki nad dzieckiem. Powróciła do pracy od 1 lipca, ale od 1 września korzystała ciągle ze zwolnienia lekarskiego do końca roku 2016 roku. Korzystanie z urlopu wychowawczego w 2016 roku nie pozbawia nauczycieli prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jednak trzynastka będzie wypłacona proporcjonalnie do okresu faktycznie przepracowanego w 2016 roku, czyli za okres trzech miesięcy 2016 roku. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim to bowiem okres, kiedy nauczycielka nie świadczy pracy. W podstawie trzynastki ponadto nie uwzględnia się wynagrodzenia za dni opieki nad dzieckiem oraz wynagrodzenia

Przykład:

Nauczycielka powróciła 1 marca 2016 r. z urlopu wychowawczego i od tego dnia złożyła wniosek o ograniczenie wymiaru zatrudnienia do końca roku 2016. Jest uprawniona do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za okres od marca do grudnia 2016 roku. Do podstawy trzynastki wejdzie jednak wynagrodzenie w wysokości faktycznie wypłaconej nauczycielce w 2016 roku (czyli z obniżonego wymiaru zajęć).

Agnieszka Kosiarz Specjalistka prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 39937 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 39937 )